Ռուսաստանն առաջին անգամ փորձարկել է «Ուրան-9» մարտական ​​ռոբոտները
Սեպտեմբերի 13-ին Նիժնի Նովգորոդի շրջանի «Մուլինո» մարզադաշտում տեղի ունեցավ «Արևմուտք -2021» ռազմավարական զորավարժությունների  հիմնական փուլը: Զորքերի գործողություններին հետեւել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հայտնում է «MK»-ի թղթակիցը դեպքի վայրից: Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն և Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը պարզաբանումներ են տվել նախագահին:
Զորավարժությունների ընթացքում առաջին անգամ օգտագործվել են «Ուրան-9» հետախուզական և հակահրդեհային ռոբոտներ: Վերջերս հայտարարվեց, որ ռուսական բանակը նման ռոբոտների մեծ խմբաքանակ է գնելու: Բացի այդ, գործողության մեջ ցուցադրվել են B-19 հետևակի մարտական ​​մեքենաների փորձառու նմուշներ՝ «Էպոխա» մարտական ​​մոդուլով:
Ցուցադրվել են նաև հակաօդային պաշտպանության խառը շարժական խմբերի գործողությունները անօդաչու թռչող սարքերի դեմ: Ինչպես գիտեք, անցյալ տարի ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ հենց ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերն էին հիմնական պարտությունը հասցրել հայկական զորքերին: