Պուտինը գնահատել է Ժիրինովսկու առաջարկները
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, VIII գումարման Պետական ​​դումայի կուսակցությունների ղեկավարության հետ առցանց հանդիպման ժամանակ, մերժել է Ռուսաստանի Լիբերալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկու առաջարկը՝ կալանավորվածներին Սիբիր ուղարկելու վերաբերյալ: Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ աքսորի միջոցով աշխատանքային ռեսուրսներ տրամադրելը իշխանությունների մեթոդը չէ: Հանդիպումը հեռարձակվել է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքով:
Լիբերալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության առաջնորդն ասել է, որ իր կուսակցությունը սատարում է պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի` Սիբիրում նոր քաղաքներ կառուցելու գաղափարին, բայց միևնույն ժամանակ մտածում է, թե որտեղից պետք է մարդիկ գտնել այդ նոր քաղաքների համար:
Նրա խոսքով՝ Լիբերալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունն առաջարկում է վերականգնել այնպիսի հասկացությունը, ինչպիսին է աքսորը:
«Ահա վերջերս ֆուտբոլիստները կռվեցին՝ Պավել Մամաևը և Ալեքսանդր Կոկորինը: Նրանց ուղարկեցին գաղութ, բայց ավելի լավ կլիներ ուղարկեին Սիբիր: Այնտեղ, նաև ֆուտբոլը կարելի էր զարգացնել: Դեկբրիստների ժամանակներից ի վեր Սիբիրը հոգևոր և մտավոր զարգացում է ապրել աքսորյալների հաշվին», - նշել է irinիրինովսկին:
«Ի պատասխան՝ Պուտինն առարկել է, որ այդ միջոցը չի աշխատի, քանի որ այն չափազանց կոշտ է:
«Դուք ինքներդ քննադատում եք ստալինիզմի ժամանակները, բայց առաջարկում եք աքսորներ: Հավանաբար, դա առնվազն չի աշխատի: Սա չափից դուրս», - ասել է պետության ղեկավարը:
Լիբերալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության առաջնորդը միաժամանակ հայտարարել է, որ ամեն դեպքում պետք է փորձել: Նրա կարծիքով` նրանց, ովքեր այսօր խռովություն են բարձրացրել Պուշկինի հրապարակում, պետք է նստեցնել կառքը և ուղարկել Մագադան: Նրանք այլևս չեն ըմբոստանա, ասել է նա: