Բայդենը չի կատարել ՌԴ֊ի նկատմամբ որևէ խոստում․ National Review
Իր նախագահության սկզբից՝ Ջո Բայդենը երբեք չի կատարել Ռուսաստանի նկատմամբ կոշտ քաղաքականություն վարելու իր նախընտրական խոստումը: Այս կարծիքն է հայտնել է National Review ամսագրի սյունակագիր Ջիմ Գերատին:
Իշխանության գալուց հետո ամերիկացի առաջնորդը զանգահարել է Վլադիմիր Պուտինին և խոստացել «պաշտպանել ԱՄՆ-ի ազգային շահերը` ի պատասխան Ռուսաստանի վնասակար գործողությունների»: Ավելի ուշ նա ցանկանում էր ստիպել իր ռուս գործընկերոջը «վճարել» հինգ տարի առաջ ընտրություններին միջամտելու համար:
Սակայն, ըստ հեղինակի, սա Բայդենի վճռականության վերջին նոտան էր:
Այսպիսով՝ այս տարվա ապրիլին Սպիտակ տան վարչակազմը լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանեց Ռուսաստանի դեմ և հայտարարեց Ուկրաինային ֆինանսական օգնության ավելացման մասին։ «Սակայն արդեն հունիսին, Պուտինի հետ առաջին հանդիպումից հետո, ԱՄՆ նախագահը հանդես եկավ Մոսկվայի հետ կայուն և կանխատեսելի հարաբերությունների օգտին»,֊ընդգծում է լրագրողը: