Հայ-բելառուսական առեւտրաշրջանառությունն ավելացել է 2,5 անգամ
Վերջին 5 տարում Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը ավելացել է 2,5 անգամ։ Այս մասին հայտնում է БелТА լրատվական գործակալությունը։ Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Հայաստանն ավանդաբար համարվում է Բելառուսի առեւտրային գործընկերը եւ բելառուսական ապրանքների հիմնական ներկրողներից մեկը։
Ընդ որում, երկու երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառությունը աճում է, ու եթե 2016 թվականին այն կազմել է 32 միլիոն դոլար, ապա 2020 թվականին այդ ցուցանիշը հասել է 82 միլիոն դոլարի։ Այս տարվա 9 ամիսների արդյունքներով, առեւտրաշրջանառությունը Երեւանի եւ Մինսկի միջեւ կազմել է 62 միլիոն դոլար։
Բելառուսը Հայաստան է արտահանում հիմնականում կաթնամթերք, տեղեկատվության մշակման ավտոմատ հաշվիչ մեքենաներ, կահույք, դեղամիջոցներ։ Հայաստանն էլ Բելառուս է արտահանում սպիրտային խմիչքներ, մետաղական թափոններ եւ ջարդոն, սպեցիֆիկ ապրանքներ։ Նկատվում է նաեւ հայկական ներդրումների ծավալի աճ բելառուսական տնտեսության մեջ։ Այս տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքներով, բելառուսական տնտեսության մեջ հայկական ներդրումների ծավալը կազմել է 10,6 միլիոն դոլար։