Նշվել են այն երկրները, որոնք կարող են շուտով անհետանալ Երկրի երեսից
Բուլղարական «Աշխատանք» թերթի սյունակագիր Ռումյանա Գենադիևան կազմել է այն պետությունների ցանկը, որոնք կարող են անհետանալ աշխարհի երեսից առաջիկա հարյուր տարում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հեղինակի կարծիքով՝ Միացյալ Նահանգները ենթարկվում է XXII դարը չապրելու ռիսկին՝ խորը մշակութային և քաղաքական հակասությունների պատճառով։ Նա համոզված է, որ Ամերիկան ​​կսկսի քայքայվել, եթե ինչ-որ կարևոր իրադարձություն չմիավորի իր բնակիչներին։ 2012 թվականին բոլոր 50 նահանգները հազարավոր նամակներ են ստացել իրենց քաղաքացիներից՝ խնդրելով ազատել միությանը անդամակցությունից, հիշեցնում է հոդվածագիրը։
Բելգիան արևմտյան մեկ այլ երկիր է, որտեղ, ըստ Գենադիևայի, ֆլամանդացիների և վալոնների միջև գոյություն ունեն էթնիկ բաժանումներ: Նա ենթադրել է, որ հաջորդ 20 տարում վալոնները կարող են դաշինք կազմել Ֆրանսիայի հետ կամ անկախություն ձեռք բերել:
Քայքայման առջեւ ծառացած պետությունների ցանկում է նաեւ Մեծ Բրիտանիան։ Լոնդոնի Brexit-ի որոշումը հավանության չի արժանացել Միացյալ Թագավորության բոլոր մասերի կողմից, նշել է հեղինակը։ Առնվազն Շոտլանդիան կարող է դուրս գալ միությունից երկու տասնամյակի ընթացքում, ասվում է նյութում։
Իսպանիան նույնպես պառակտման եզրին է, քանի որ չկարողացավ վերականգնվել 2008 թվականի ծանր ֆինանսական ճգնաժամից: 2015 թվականի հունվարին գործազրկությունը հասել է 24%-ի, իսկ դրանից հետո էական բարելավում չի եղել, ասել է Գենադիեւան։ Տնտեսական անհաջողությունները կարող են կատալիզատոր լինել կենտրոնախույս ուժերի համար, որոնք կհանգեցնեն Կատալոնիային և Բասկերի երկրին Մադրիդից անկախանալուն, կարծում է նա:
Այս պետությունները, ինչպես ասվում է հոդվածում, տառապում են էթնիկական, կրոնական և սոցիալական հակասություններից։ Ավելին, ցուցակում ներառված են երկրներ, որոնք կանհետանան գլոբալ բնական աղետների արդյունքում։ Կիրիբատի և Մալդիվյան կղզիները կարող են խորտակվել ծովի մակարդակի բարձրացման պատճառով։ Նիդեռլանդների մի զգալի մասը նույնպես ծովի մակարդակի վրա է։ Երկար տարիներ նրանք պայքարում են հեղեղների դեմ, կառուցում ու ընդլայնում են թմբերը, սակայն ջրհեղեղի վտանգը դեռ պահպանվում է, եզրափակեց լրագրողը։