Ռուսաստանում շարժական ինտերնետը դանդաղել է, հայտնել են TelecomDaily-ի վերլուծաբանները
INTERNATIONAL NEWS TelecomDaily-ի վերլուծաբանները քննել են MTS-ի, Megafon-ի, Beeline-ի և Tele2-ի տվյալները և պարզել, որ LTE ցանցերում ինտերնետի միջին արագությունը 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2022 թվականի փետրվար ընկել է 0,6 Մբ/վ-ով՝ 21,7 Մբ/վ-ից մինչև 21,1 Մբիթ/վ:
Փորձագետները կարծում են, որ ինտերնետի արագությունը կշարունակի նվազել, քանի որ սարքավորումները չեն կարող հաղթահարել բեռի ավելացումը, իսկ արտասահմանյան ընկերությունների հեռանալը խոչընդոտում է ենթակառուցվածքների արդիականացմանը։ Ըստ վերլուծաբանների՝ Megafon-ի բջջային ինտերնետն ամենաարագն է դարձել օպերատորների շրջանում։
Ընկերությունում Rise թերթին ասել են, որ ձեռնարկում են բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները։
«Մենք ձեռնարկում ենք բոլոր միջոցները ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքն ապահովելու և մեր հաճախորդների համար ստեղծված իրավիճակում ծառայությունների բարձր որակը պահպանելու համար։ Մնացած ընկերությունները դեռ չեն մեկնաբանել կամ հրաժարվել են քննարկել ինտերնետի արագության հետ կապված իրավիճակը»։