Two years ago, on June 8, the Internet was flooded with the following phrase: "Everything starts from one dram". It was not clear what that meant ․․․ A few hours later, Idram announced the launch of the initiative “The power of one dram”, noting that from that day on, the company would transfer 1 AMD to the initiative for any payment, made through the Idram payment system.
At the beginning not everyone believed
According to the director of the Idram Arsen Kdenyan, at the beginning of the program, not
everyone believed in its success. “Both our clients and beneficiaries were skeptical, they probably thought what just one dram could change. The amount that was accumulated during our first initiative was really small: in three months we donated a total of about 5 million. It is noteworthy that IDBank joined us just two weeks after the launch of the program, which, of course, gave an additional impetus to the initiative.”, -said Arsen Kdenyan.
IDBank gives new power to "one dram"
Chairman of the Board of IDBank, Mher Abrahamyan, notes that the Bank joined the “Power of One Dram” program, as they believed that this power really exists. Besides, they believed that by joining the initiative, the strength will be doubled.
The key to success
“I think the success of the program is the fact that our customers only by paying with Idram, do not spend any extra money from their own funds. One dram is provided by Idram and IDBank. We are glad that in 2 years we have managed to be useful to various foundations operating for our country, which have a great contribution in the fields of health, defense, environment, education. "We have transferred more than 82 million AMD and we continue our mission,"- says Mher Abrahamyan.
"The Power of One Dram" will be continued?
Of course, IDBank and Idram will continue the "Power of One Dram" initiative. Moreover, they will announce a new impetus for the program soon. According to Tatevik Vardjanyan, head of IDBank's communications department, currently the beneficiary of One Dram is “Children of Armenia Foundation” at the Smart Center of which more children will receive the necessary knowledge.
Next Beneficiary
In July, QaylTech, which created a unique Armenian innovative product - the MetaGait device, will become the next beneficiary of the “Power of One Dram” initiative. "MetaGait" helps soldiers with disabilities, children with cerebral palsy regain mobility, preventing more than 30 diseases caused by immobility. The "MetaGait" fundraising project has been launched on "reArmenia"platform, the goal of which is to produce 35 "MetaGait"at cost price, which will be used by 97 beneficiaries.
Idram and IDBank will contribute to the production and supply of at least two "MetaGait" devices due to the initiative the "Power of One Dram".
The power of one dram has provided funds to the following charities since its inception:
 AMD 10,757,867 to “My Forest Armenia”
 AMD 9,808,684 to the “City of Smile Charitable Foundation”
 AMD 9,328,753 to “Teach for Armenia Educational Foundation”
 AMD 8․057․944 to “Health fund of Armenian Children”
 AMD 3,701,910 to “Vahe Meliksetyan Foundation”
 AMD 6,925,000 to “Insurance Foundation for Servicemen”
 AMD 8,648,000 to “Viva Foundation”
 AMD 6,962,504 in favor of the “Rehabilitation Center of the Homeland defender”
 AMD 3,603,291 to the “Insurance Foundation for Servicemen”
 AMD 2,521,255 to the “Hayastan All-Armenian Fund”
 AMD 5,034,750 to the schools of border villages of Tavush and Lori.