Ուկրաինայի ներկայացուցիչները հանդիպել են 58 երկրների դեսպանների հետ՝ իրականացնելու Կիևի առաջարկած խաղաղության բանաձևը
Ուկրաինայի ներկայացուցիչները հանդիպել են 58 երկրների դեսպանների հետ՝ իրականացնելու Կիևի առաջարկած խաղաղության բանաձևը, և ուշադրություն են դարձրել երկրում էներգոհամակարգի վերականգնման ու պաշտպանության հարցին: Այս մասին իր տելեգրամյան ալիքում գրել է Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը։
Դեսպանների հետ հանդիպումը կայացել է Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի ակումբում ու քննարկվել են բանաձևի կետերը։
«Կարճաժամկետ խնդիրն այժմ ձմռանը Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգն առավելագույնս վերականգնելն ու պաշտպանելն է։
․ Դրա համար մենք աշխատում ենք հակաօդային պաշտպանության համակարգերի և էներգատեխնիկայի մատակարարման ավելացման ուղղությամբ՝ մինչև դեկտեմբեր էներգահամակարգին ավելացնելու 2,9 ԳՎտ հզորություն։
․Իրականացնում ենք էներգետիկ օբյեկտների պաշտպանության նախագծեր, որոնք մեզնից առաջ աշխարհում ոչ ոք չի արել, քանի որ աշխարհում ոչ մի էներգետիկ համակարգ նման լայնածավալ հարձակումների չի ենթարկվել։
․ Աշխատում ենք էներգետիկ ոլորտի օբյեկտների անվտանգության մշտական միջազգային մոնիտորինգի կազմակերպման ուղղությամբ՝ մարտահրավերներին արագ արձագանքելու համար։
․ Ակտիվորեն համագործակցում ենք եվրոպացի գործընկերների հետ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների ավելացման հարցերում։ Իրենց հերթին նրանք պատրաստ են եվրոպական ընկերություններին հնարավորություն տալ գազ պահեստավորել ուկրաինական ստորգետնյա պահեստարաններում, որոնք ամենամեծն են մայրցամաքում»,- գրել է կառավարության ներկայացուցիչը։
Ըստ Վոլոդիմիր Զելենսկու գրասենյակի՝ հանդիպմանն, ընդհանուր առմամբ, մասնակցել են 58 երկրների ներկայացուցիչներ։