Մխիթարյան. Կարիերաս ավարտելուց հետո հաստատ մարզիչ չեմ լինի, ընդհանրապես ֆուտբոլում չեմ լինի
Հայաստանի ազգային հավաքականին նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը մասնակցել է «Ինտերի» նախկին պաշտպան Անդրեա Ռանոկիայի փոդքասթին և ասել, որ կարիերան ավարտելուց հետո կմնա Միլանում այնքան ժամանակ, մինչև որդին մեծանա և որոշի՝ ուզո՞ւմ է ֆուտբոլ խաղալ, թե՞ ոչ։ Այս մասին հայտնում է armsport.am-ը։
«Ինտերում» առաջին իսկ օրվանից ես ինձ միշտ զգում էի ծանոթ վայրում, կարծես արդեն եղել եմ այստեղ մեկ այլ կյանքում՝ նույն թիմակիցների և երկրպագուների հետ: Ահա թե ինչն է ինձ զարմացրել։
Ես սկսեցի որպես հարձակվող, հետո դարձա փլեյմեյքեր, իսկ հիմա կենտրոնական կիսապաշտպան եմ, այն պատճառով, որ բոլորը կարծում են, որ ես դանդաղ եմ: Ժամանակակից ֆուտբոլում յուրաքանչյուր թիմում եզրերում վազում են Ուսեյն Բոլտեր, իսկ նրանց դեմ ես՝ 35-ամյա ֆուտբոլիստս, բայց կարողանում եմ գլուխ հանել։
Տիրապետում եմ հինգ լեզվի՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, իտալերեն: Ես մոռացել էի գերմաներենը, քանի որ դա շատ դժվար էր, ես միայն Դորտմունդում անցկացրած իմ երրորդ մրցաշրջանում շատ լավ խոսեցի: Խաղադաշտից դուրս ես հաճույք եմ ստանում շախմատ խաղալուց. դա ինձ հնարավորություն է տալիս մտածելու, հասկանալու, թե ինչպես և ուր գնալ՝ փորձելով կանխատեսել մրցակցի հետագա քայլերը։
Կարիերայիս ավարտից հետո ես կմնամ Միլանում այնքան ժամանակ, մինչև տղաս մեծանա և որոշի՝ ուզո՞ւմ է ֆուտբոլ խաղալ, թե՞ ոչ։ Եթե ​​նա ցանկանա ֆուտբոլիստ դառնալ, ապա մենք կմնանք Միլանում, իսկ եթե ոչ, ապա կվերադառնանք Հայաստան։ Ֆուտբոլային կարիերաս ավարտելուց հետո հաստատ մարզիչ չեմ լինի, ընդհանրապես ֆուտբոլում չեմ լինի: Ես ուզում եմ ավելի շատ ժամանակ անցկացնել ընտանիքիս հետ, սովորել նոր բաներ, օրինակ՝ ճաշ պատրաստելը: Ֆուտբոլիստները մարզիչ են դառնում, երբ ուզում են փախչել տնից, ազատ լինել, իսկ ես՝ ոչ»,- ասել է Մխիթարյանը: