AraratBank Named Best Investor Relations Bank Armenia 2024
AraratBank has been awarded the Best Investor Relations Bank Armenia 2024 in the Global Banking & Finance Review awards 2024. This recognition highlights the Bank's commitment to transparent and effective cooperation with investors, as well as its adherence to high standards of corporate governance in line with international best practices.
The Global Banking and Finance Review awards are presented to organizations that demonstrate exceptional performance in their field of expertise.
"This award is particularly significant for us as it reflects our consistent work in the field of investor relations. We will continue to develop our corporate governance system, ensuring transparency and reliable partnership for all our stakeholders," noted the Head of International Operations Department Zaruhi Melkonyan.
Global Banking & Finance Review is a leading online and print magazine based in the United Kingdom. It features independent information on the latest trends and developments in the banking and financial industry worldwide. The winners are selected based on the research of industry analysts, banking consultants as well as the editorial team and senior staff of the