Գիտնականները ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի անսպասելի «արագացուցիչ» են հայտնաբերել
Հետազոտողները պարզել են, որ նյարդային համակարգն ակտիվորեն մասնակցում է ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի զարգացմանը դեռ վաղ փուլերում՝ նախքան նկատելի ուռուցքների հայտնվելը: Այս աշխատանքը պարզաբանում է, թե ինչպես նյարդերի և հյուսվածքների ներսում գտնվող բջիջների փոխազդեցությունը կարող է նպաստել քաղցկեղի աճին և, հնարավոր է, բուժման նոր ուղղություններ տալ:
Ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղը համարվում է ամենավտանգավոր տեսակներից մեկը. այն դժվար է հայտնաբերվում վաղ փուլերում և վատ է արձագանքում բուժման ստանդարտ մեթոդներին: Գիտնականները վաղուց գիտեին, որ նյարդերը կարող են օգնել քաղցկեղի տարածմանը, սակայն նախկինում հստակ չէր, թե հատկապես ինչպես են դրանք ներգրավվում բուն ուռուցքի ձևավորման գործընթացում:
Քոլդ Սփրինգ Հարբոր լաբորատորիայի հետազոտական թիմը՝ Ջերեմի Նիգրիի գլխավորությամբ, կիրառել է եռաչափ վիզուալիզացիայի տեխնոլոգիաներ, որոնք թույլ են տվել տեսնել նյարդային թելիկների բարդ ցանցը նախաուռուցքային օջախների ներսում:
Ավանդական երկչափ պատկերներում այդ նյարդերը երևում են որպես առանձին կետեր, սակայն 3D ձևաչափում դրանք ի հայտ են բերել խիտ և ճյուղավորված ցանց՝ սերտորեն միահյուսված քաղցկեղի աճին նպաստող բջիջների հետ: Գիտնականները պարզել են, որ հատուկ բջիջները՝ ֆիբրոբլաստները, որոնք վերափոխվել են այսպես կոչված միԿԱՖ-երի (myCAFs), արձակում են քիմիական ազդանշաններ, որոնք ներգրավում են նյարդային թելիկներ վեգետատիվ (սիմպաթիկ) նյարդային համակարգից:
Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Cancer Discovery ամսագրում:
Այս նյարդերն իրենց հերթին արտադրում են նորադրենալին. նեյրոմեդիատոր, որն ուժեղացնում է հենց այդ նույն ֆիբրոբլաստների ակտիվությունը՝ ստեղծելով արատավոր շրջան, որը նպաստում է վաղ չարորակ փոփոխությունների զարգացմանը:
Երբ հետազոտողները մկների վրա կատարված փորձերում ճնշել են սիմպաթիկ նյարդային համակարգի ակտիվությունը, դա դանդաղեցրել է ֆիբրոբլաստների ակտիվացումը և նվազեցրել ուռուցքների աճի տեմպը մոտ 50%-ով: Նման արդյունքը հիմք է տալիս կարծելու, որ նյարդերի և ուռուցքային բջիջների միջև փոխազդեցության ընդհատումը կարող է դառնալ նոր թերապևտիկ մոտեցում:
Գիտնականները նաև ենթադրում են, որ գոյություն ունեցող դեղամիջոցները, օրինակ՝ ալֆա-ադրենոպաշարիչների խմբի նյարդային ազդանշանների արգելակիչները, ինչպիսին է դոքսազոզինը, քիմիաթերապիայի կամ իմունաթերապիայի հետ համակցված կարող են ուժեղացնել ենթաստամոքսային գեղձի բուժման արդյունավետությունը: Սակայն անհրաժեշտ են լրացուցիչ հետազոտություններ՝ այս գաղափարները հաստատելու և կոնկրետ կլինիկական ռազմավարություններ մշակելու համար: