«Գրեմմի» -ի մրցանակակիր Միխայիլ Պլետնյովի ելույթի համար Հայաստան կտեղափոխվի երաժշտական գործիք
«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում առաջին անգամ Հայաստանում հանդես կգա աշխարհահռչակ դաշնակահար, «Գրեմմի» մրցանակի դափնեկիր Միխայիլ Պլետնյովը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց «Երևանյան հեռանկարներ»-ի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը` ն շելով, որ համերգը տեղի կունենա մայիսի  10-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
«Միխայիլ Պլետնյովն առաջին անգամ պետք է մենահամերգով ելույթ ունենա Հայաստանում: Շատ ֆանտաստիկ ծրագիր է սպասվում: Նա Մոսկվայի կոնսերվատորիա է ընդունվել ընդամենը 13 տարեկանում: Նվագում է աշխարհի ամենահայտնի նվագախմբերի հետ: Մեր ժամանակներում աշխարհի ամենաականավոր դաշնակահարներից է»,-նշեց Սոնա Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ երկար ժամանակ է պահանջվել Պլետնյովին Հայաստան բերելու համար:
«Հատուկ համերգի համար Ճապոնիայից` Kawai ընկերությունից պատվիրակություն է գալիս Հայաստան: Նա նվագում է միայն Kawai ապրանքանիշի գործիքով, և մեր երկիր համերգի համար գործիք են տեղափոխելու»,-շեշտեց «Երևանյան հեռանկարներ»-ի տնօրենը: Համերգային ծրագրում կհնչեն Բախի, Գրիգի, Մոցարտի գործերը:
1957թԱրխանգելսկում ծնված Պլետնյովն իր տաղանդն ի ցույց է դրել վաղ տարիքում՝ Մոսկվայի կոնսերվատորիա ընդունվելով 13տարեկանում։ 1978թարժանացել է առաջին մրցանակի և ոսկե մեդալի Չայկովսկու անվան վեցերորդ միջազգային մրցույթումԱյդժամանակվանից ի վեր նա՝ որպես մենակատարանթիվ քանակությամբ ելույթներ է ունեցել աշխարհի հայտնի նվագախմբերի եւդիրիժորների հետ: 1990թՊլետնյովը հիմնադրել է Ռուսաստանի ազգային նվագախումբըորն այսօր համարվում է աշխարհիլավագույն կոլեկտիվներից մեկը: