Ուսուցչի առաքելությունն անցյալն ապագային կապելն է. Լևոն Մկրտչյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հրավերով այցելել է դեսպանատանը կից Շահիդ Ֆահմիդեի անվան կրթահամալիր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից, Իրանի Հանրապետությունում նշվող ուսուցչի տոնի կապակցությամբ կրթահամալիրում կազմակերպված հանդիսության ժամանակ շնորհավորելով ուսուցիչներին և աշակերտներին` նախարար Մկրտչյանը կարևորել է ուսուցչի դերը` որպես կրթության նվիրյալների, որոնց առաքելությունն է անցյալը կապել ապագայի հետ:
«Հաֆեզիին ասում էր, որ յուրաքանչյուր վարդ պետք է իր թփում աճի, թե չէ` կթառամի. այս իմաստուն խոսքերի համատեքստում մեր բարեկամ իրանցիների համար Շահիդ Ֆահմիդեի անվան կրթահամալիրը շատ լավ հնարավորություն է իրենց երեխաների կրթությունը հարազատ միջավայրում կազմակերպելու համար: Այս կրթահամալիրը մեր կրթական համակարգի բաղկացուցիչ մասն է, և մենք պատրաստակամ ենք հնարավորինս աջակցել կրթահամալիրին իր ծրագրերի իրականացման հարցում: Այստեղ սովորող յուրաքանչյուր աշակերտ մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների ապագա դեսպանն է»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ տարածաշրջանային ներկա բարդ իրավիճակում անգամ դարերի պատմություն ունեցող մեր երկու ժողովուրդներն իրենց ճանապարհը պետք է խաղաղ և համագործակցված շարունակեն: Իր հերթին դեսպան Սաջադին, շնորհավորելով ուսուցչի տոնի կապակցությամբ, նշել է, որ ուսուցիչները մեր կյանքի կառուցապատողներն են:
«Մենք ամեն ինչ պետք է անենք ուսուցչի հոգու անդորրը պահպանելու համար, որպեսզի նրանք կարողանան կրթել մեր զավակներին: Իրանցի և հայ աշակերտների ներկայությունը դպրոցում խաղաղ գոյակցության ապացույցն է. ժամանակն է նաև Հայաստանում ակտիվացնել պարսկերեն լեզվի ուսուցման գործընթացը»,-նշել է դեսպանը և հույս հայտնել, որ Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարի այցելությունը կրթահամալիր խթան կհանդիսանա կրթահամալիրի հետագա ծրագրերի զարգացման համար:
Շահիդ Ֆահմիդեի անվան կրթահամալիրի տնօրենը տեղեկացրել է, որ համալիրում սովորում է մոտ 150 երեխա, ուսումնական գործընթացը կազմակերպվում է 3 մակարդակներով, կրթահամալիրի աշակերտները վերջերս հաջող մասնակցություն են ունեցել 2 միջազգային օլիմպիադաների: Ուսուցչի տոնի առթիվ կրթահամալիրի ուսուցիչներն արժանացել են պատվոգրերի և շնորհակալագրերի: Այցելության ընթացքում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, հայ համայնքից Իրանի խորհրդարանի պատգամավոր Ժորժ Աբրահամյանը, պաշտոնատար այլ անձինք շրջել են կրթահամալիրում, ծանոթացել կրթահամալիրի նյութատեխնիկական հնարավորություններին, դասապրոցեսին, զրուցել աշակերտների հետ: