Ինչպես iPad/iPhone սարքերի վրա ազատել ավելի քան 1Գբ հիշողության ծավալ
iOS կամ iPad սարքեր ունեցողները հաճախակի են առնչվում քիչ ազատ հիշողության ծավալի խնդրին, քանի որ այդ սարքերի հիշողությունները հնարավոր չի լինում շատացնել հիշոության քարտերի հաշվին: Օրինակ 16Գբ սարքի վրա համարյա 6Գբ զբաղեցնում է հենց iOS համակարգը և օգտատիրոջը մնում է միայն 10 Գբ ծավալ: Հետագայում խաղեր կամ հավելվածներ տեղադրելուց հետո այդ ծավալը գնալով փոքրանում է և օգտատերերը ստիպված ջնջում են որոշ ծանր հավելվածներ կամ խաղեր:
Սակայն իրականում այդ ծավալի մեծ մասը զբաղեցնում են հավելվածների և iOS-ի ժամանակավոր աշխատանքային ֆայլերը, որոնք, ի տարբերություն Անդրոիդի, հնարավոր չէ ջնջել սովորական օգտատերերի կողմից: Այդ ժամանակավոր ֆայլերը անհրաժեշտության դեպքում ավտոմատ ջնջվում են iOS համակարգի կողմից: Սակայն կա մի հնարք, որի շնորհիվ կարող ենք ստիպել iOS-ին, որպեսզի ջնջի այդ ֆայլերը և տրամադրի ավելի շատ ծավալ:
Այս հնարքի ընթացքում փորձելու ենք գնել ֆիլմ: Այսինքն, եթե Ձեր Itunes-ի հաշվին կցված է բանկի քարտ և ունեք այդ ֆիլմի համար պահանջվող ազատ ծավալը, ապա ավելի լավ է չփորձեք այս հնարքը, որպեսզի ֆիլմ գնելու ընթացքում գումար չկորցնեք:
Հնարքը սկսելուց առաջ բացեք հիշողության կարգավորումների էջը և տեսեք, թե ինչքան ազատ ծավալ ունեք  (Settings->General->Storage & iCloud): Այնուհետև կատարեք հետևյալ քայլերը.
1. iOS սարքի վրա բացեք iTunes-ը:
2.Բացեք ֆիլմերի բաժինը և ընտրեք HD որակով երևէ ֆիլմ, որի ծավալը մեծ է (օրինակ 6Գբ):
3.Սեղմեք գնելու կամ վարձակալելու կոճակը:
4.Համակարգը կզգուշացնի, որ սարքի վրա այդքան ազատ հիշողություն չկա:
5.Սեղմեք Cancel և սպասեք մոտ մեկ րոպե:
Այս քայլերից հետո բացեք սարքի հիշողության կարգավորումների էջը և տեսեք, թե ինչքան ազատ ծավալ ունեք (Settings->General->Storage & iCloud):