«Հղիությունս անսպասելի էր, բայց պատրաստ էի մայրանալ». Նաիրա Մովսիսյան
Դերասանուհի Նաիրա Մովսիսյանի կյանքում ստեղծագործական դադար է: Նախորդ տարին ճակատագրական էր նրա համար` ամուսնություն, երխայի ծնունդ, բաժանություն: Tert.am Youth -ի հետ հարցազրույցում դերասանուհին անկեղծացավ «միայնակ մայր» կարգավիճակի և մնացած այլ դժվարությունների մասին:
Երբևէ մտածե՞լ եք, որ եթե անգամ չամուսնանաք մի օր գուցե լինեք  միայնակ մայր:
-Ինձ համար երեխա ունենալը թեմա չի եղել և երբևէ դեպրեսիվ չեմ վերաբերվել դրան: Երեխայի հետ կապված ոչինչ ես չեմ պլանավորել: Իհարկե հաճելի է, երբ կինն ունի ամուսին կամ զուգընկեր, ով կօգնի, կսատարի երեխային մեծացնելու հարցում, բայց այդ մտքին էլ չեմ  ֆիքսվել: Մայրանալու համար ես դեռ պատրաստ չէի: Այո՛, մարդիկ դերասաններին դատելով ըստ իրենց կերպարի ենթադրում են, որ վերջինս չի կարողանա ճիշտ դաստիարակել երեխային: Մայրս ինձ մեծացրել ու դաստիարակել է հայ կնոջ կերպարով և ես անշուշտ պատրաստ էի մայրանալ, բայց հղիությունս անսպասելի էր:
Միթե ամուսնացող կնոջ համար անսպասելի է հղիանալը:
-Ոչ իհարկե, բոլորն են մտածում մայրանալու մասին։ Ես դեռ ամբողջովին պատրաստ չէի դրան։ Հղիության առաջին երեք ամիսներին դեպրեսիա էր սկսվել մոտս, ես անընդհատ մտածում էի, թե ինչ եմ տալու երեխայիս: Հիմա Աստծուն շնորհակալ եմ, որ ապշեցուցիչ խելացի բալիկ է ինձ նվիրել...
Նաիրա , այն պահից սկսած, երբ հասկացաք, որ այսուհետ միայնակ մայր եք ի՞նչ ապրումներ ունեցաք:
-Ես տեսակով համարձակ եմ և միայնակ մայր լինելն ինձ չվախեցրեց:
Քիչ չեն այն կանայք, ովքեր հասարակության կարծիքներին զոհ գնալով չեն մայրանում, քանի որ վախենում են միայնակ մոր կարգավիճակից: Եղբոր կամ քրոջ երեխան երբեք չի կարող փոխարինել սեփական երեխային: Յուրաքանչյուր կին պետք է ունենա իր երեխան ու չմտածի, թե ի՞նչ է խոսում հասարակությունը: Երբ քո կյանքում, որևէ վատ բան է տեղի ունենում, այդ նույն հասարակությունը քեզ սատար չի կանգնում: Կնոջ առաքելությունը ո՞րն է` մայրանալը, ահա և վերջ...Նոր կյանք տալով կնոջ մոտ վերածնունդ է սկսվում:  Ծնվում է մեկը, ով միայն քո հոտն է ճանաչում ու քեզանով ապրում։ Դա ապշեցուցիչ զգացողություն է։