Կարճ ու գեղեցիկ եղունգներ ունենալու գաղտնիքը
Կանայք կարևոր նշանակություն են տալիս եղունգներին: Հիմնականում նրանք ձգտում են երկար և գեղեցիկ եղունգներ ունենալ, ինչին հասնելու համար անգամ արհեստական մեթոդներով են երկարացնում իրենց եղունգները: Այնինչ` ճիշտ խնամքի դեպքում կարճ եղունգներն իրենց գեղեցկությամբ չեն զիջում:
Կարճ եղունգները շատ գեղեցիկ տեսք կունենան, եթե հետևեք եղունգի արմատին, ճիշտ սնուցեք այն ու պարբերաբար շտկեք եղունգի ձևն ու երկարությունը: Եղունգի ձևի ճիշտ ընտրության համար պետք է այն համաձայնեցնել մատների ձևի և երկարության հետ: Եղունգների քառակուսի ձևը կսազի երկար և բարակ մատներ ունեցողներին: Եթե ձեր մատները երկար են, բայց բարակ չեն, ապա նախընտրելի է եղունգների կլորավուն ձևը: Երկարությունն ընտրելիս պետք է եղունգները կարճացնեք այնպես, որ եղունգը մատի բարձիկից բարձր լինի ընդամենը 1-2 միլիմետրով: Կարևորն այն է, որ բոլոր եղունգները նույն երկարության լինեն: Եղունգի և մատի սահմանագծում աճող մաշկի ճիշտ հեռացումը նույնպես նպաստում է եղունգի գեղեցկացմանը` դարձնելով այն ավելի կոկիկ և երկարավուն:
Մուգ գույնի մանիկյուրը նույնպես վիզուալ երկարացնում է եղունգները, իսկ բաց գույները  կարճացնում են այն:
Կարճ եղունգների վրա արված մանրանկարը չպետք է շատ մեծ կամ շատ փոքր լինի, ամենաճիշտը` միջին չափսն է, նախընտրելի է, որ մանրանկարը լինի ուղղահայաց, այլ ոչ թե հորիզոնական: Օպտիմալ մանիկյուր է համարվում, այսպես կոչված. «ֆրենչը», որը կսազի թե´ երկար, թե´ կարճ եղունգներ ունեցողներին: