Պերմյակովի գործով դատավորը մերժեց իր ինքնաբացարկի միջնորդ
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովի գործով դատավոր Հարություն Մովսիսյանը  մերժեց իր ինքնաբացարկի միջնորդությունը՝ բավարար հիմքեր չլինելու պատճառով: Հուլիսի 12-ի Վալերի  Պերմյակովի գործով հերթական դատական նիստի ընթացքում նիստը նախագահող դատավորը ընթերցեց դատավորի ինքնաբացարկի վեր աբերյալ Ավետիսյանների իրավահաջորդների շահերի պաշտպան Լուսինե Սահակյանի կողմից հուլիսի 8-ին ներկայացրած միջնորդության որոշումը: Միջնորդությանը միացել էին նաև մյուս փաստաբանները:  Ինչպես որոշման մեջ նշված էր՝ տվյալ ինքնաբացարկի համար բավարար հիմքեր չկան: Հիմքերը բավարար չեն նաև ապացուցելու համար, որ դատավորը կաշկանդված է՝ ինչպես նշված էր միջնորդության մեջ:
Ի դեպ, այս դատը անցավ միայն Պերմյակովի, լրագրողների ու իրավապահ մարմինների ներկայությամբ: Դատական նիստին ներկա չէին դատապաշտպանը, դատախազը, Ավետիսյանների իրավահաջորդները և իրավահաջորդների շահերի պաշտպանները: Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց հուլիսի 29-ին:
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015թվականի հունվարի 12-ին՝ վաղ առավոտյան ժամը 06:00-ի սահմաններում  նրանցմահը վրա է հասել հրազենային վնասվածքներից։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջէր մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա Արմենի Ավետիսյանըով կտրող- ծակողգործիքից ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել էր բժշկական կենտրոնայնուհետևյոթ օր հետո մահացելԿասկածյալին ռուս սահմանապահները հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձ կատարելիս եւ հանձնել 102-րդռուսական բազայի հրամանատարությանը: