Ողբերգություն վերապրած ժողովուրդներն իրար լավ են հասկանում. բոսնիացի դերասան
Բուլղարուհի ռեժիսոր Իգլիկա Տրիֆոնովայի՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային փառատոնի խաղարկային ֆիլմերի մրցույթում ներկայացված «Դատախազը, դատապաշտպանը, հայրը և որդին» ֆիլմը պատմում է այն մասին, թե ինչպես երբեմն արդարությունը կարող է վերածվել բիզնեսի: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ֆիլմի գլխավոր դերակատարներից մեկը՝  բոսնիացի դերասան Իզուդին Բայրովիչը:
«Ֆիլմի երեկվա ցուցադրությունը համընկել է 1995 թվականին Սրեբրենիցայի զոհերի հիշատակի ոգեկոչմանը: Երեկ Բոսնիայում սգո օր էր: Հստակ չգիտեմ՝ պատահականություն էր, թե կազմակերպիչներն էին այդպես որոշել, որ հենց երեկ ցուցադրվի այս ֆիլմը: Սա նշում եմ, քանի որ ինձ համար շատ կարևոր է»,-ընդգծեց բոսնիացի դերասանը:
Նա տեղեկացրեց, որ առաջին անգամ ֆիլմը ցուցադրվել է Էստոնիայում, հետո Հոլանդիայում եւ Բուլղարիայում, սակայն դեռեւս բոսնիացի հանդիսատեսի դատին այն չի հանձնվել:
«Հուսով եմ, որ ֆիլմի ցուցադրությունը կկազմակերպվի Բոսնիայում, իսկ ինչ վերաբերում է երկրների արձագանքին, կարող եմ ասել, որ ֆիլմի ընկալումը բավականին տարբեր է: Բալկանյան ժողովուրդները անցյալի նույն փորձն ունեն: Ողբերգություն վերապրած ժողովուրդներն առհասարակ ունեն պատմությունը նույն կերպ ընկալելու հատկություն, նրանք լավ են հասկանում միմյանց, իսկ օրինակ՝ Հյուսիսային Եվրոպայի հանդիսատեսի համար պարզ չէր, թե ֆիլմում ինչ իրադարձություններ են տեղի ունենում»,-ասաց նա:
Ֆիլմում երկու պատվախնդիր փաստաբաններ հանդիպում են ռազմական հանցանքների համար մեղադրվող Միլոռադ Կրստիչի՝բոսնիական պատերազմի հրամանատարի դատավարությանըԴատապաշտպանին՝ Միխայիլ Ֆիննին հաջողվել է հերքել իրհաճախորդին ներկայացվող մեղադրանքներըՀամոզված լինելովոր< em> Կրստիչը մեղավոր էդատախազ Կատրին Լագրանժըորպես վկա կանչում է մի երիտասարդիորը ցուցմունք է տալիս Կրստիչի դեմՆա պնդում էոր իր ծնողները լքել են իրեներբշատ փոքր է եղել և Կրստիչի զինվորներից < /em>է եղելՖիննը հետաքննություն է սկսում վերջինիս վկայությունների իսկությունըստուգելու համար և շուտով հանդիպում է երիտասարդի ընտանիքինՖիլմը ներշնչված է իրական պատմությունիցՖիլմումորդուն մարմնավորել է հայազգի դերասան Հովհաննես Թորոսյանը: