Ինչպե՞ս լուսաբանել պատանդառությունը
Newmag.am-ը գրում է.
Էրեբունու ՊՊԾ գրավման լուսաբանումը մեծ փորձություն է նաև լրագրողների համար: Ինչպե՞ս կողմնորոշվել, թե ո՞ր ինֆորմացիան տալ, ո՞ւմ թողնել ուղիղ եթեր, զրուցե՞լ զինված խմբի ներկայացուցիչների և միջնորդների հետ, թե՞ այնուամենայնիվ հենվել միայն պաշտոնական հաղորդագրության վրա: Ահա թե ինչ է հուշում միջազգային փորձը:
1. Անզգույշ կադրը, խոսքը կարող է վտանգել ամբողջ օպերացիան: Պետք է չափազանց ուշադիր լինել և չգաղտնազերծել իրավապահների գործողությունները:
2. Միշտ հիշեք, որ ձեզ դիտում կամ ընթերցում են պատանդառության բոլոր կողմերը` զինյալները, պատանդներն ու իրավապահները, նրանց հարազատները:
3. Խուսափեք ձևակերպումներից և տեսանյութերից, որոնք կարող են վտանգել իրավապահ մարմինների դիրքերի տեղակայումը կամ բացահայտել նրանց մարտավարությունը:
4. Ձեռնպահ մնացեք ճգնաժամի կողմ կամ մասնակից դառնալուց:Լրագրողներն անձամբ կարող են ներգրավվել միայն այն դեպքում, երբ կա ղեկավարության համաձայնությունը և որակավորված միջնորդ խորհրդատուների թույլտվությունը:
5. Հստակ բացատրեք, թե ինչու որոշակի ինֆորմացիա չի տարածվում,բացատրեք դրա վտանգավորության պատճառները:
6. Ծանրութեթև արեք այն ինֆորմացիան, որ պետք է հաղորդեք` նժարի մի կողմում դնելով, թե ինչ վնաս այն կարող է հասցնել: Սա հատկապես կարևոր է ուղիղ եթերում աշխատող լրագրողների համար:
7. Եթերում ձեռնպահ մնացեք զինյալների հետ խոսելուց: Լրագրողները միջնորդական գիտելիքներ չունեն և հայտնի չէ, թե մի անզգույշ հարցը ինչպես կարող է վտանգել պատանդների կամ մյուսների կյանքը: Հիշեք, որ զանգահարելով զինյալներին, դուք զբաղեցնում եք այն հեռախոսագիծը, որով գուցե ընթանում են բանակցությունները:
8. Եթե զինյալները զանգում են Ձեզ կամ խմբագրություն, անպայման տեղյակ պահեք իրավապահներին:Միաժամանակ, պլանավորեք, թե ինչ եք ասելու զինյալներին:
9. Մանրամասն քննարկեք ուղիղ եթերում աշխատելու անհրաժեշտությունը, քանի որ իրադարձությունները կարող են անկանխատեսելի ընթացք ունենալ, որով կարող է վտանգվել շատերի կյանքը: Օպերատիվ գործողության ժամանակ ծավալվող իրադարձություններն ուղիղ եթերում լուսաբանելու համար պետք է ունենալ շատ հստակ մասնագիտական