«Ժողովրդին բռնում տանում են կոկորդիոսի բերանը, հետո ասում են՝ վա՛յ, կոկորդիլոսը կծեց». Նիկոլ Փաշինյան
Ազատության հրապարակում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում քննադատեց այն մարդկանց, որոնք երեկ հարթակի վրա էին ու ժողովրդին տարան իր խոսքերով՝ կոկորդիլոսի բերանը: Նա ասաց, որ եղել է երեկ հիվանդանոցներում. «Սարսափելի պատկերների ականատեսը դարձանք: Մեր քաղաքական համոզմունքն ու հավատամքը նույնը՝ դատապարտում ենք բռնության ցանկացած դրսեւորում, առավել եւս՝ ոստիկանության կողմից: Մարտի 1 է լինում ամեն անգամ, դասեր չենք քաղում: Ինչքանով էր պատշաճ ոստիկանության գործողությունները երեկ, ԱԱԾ-ի այսօրվա հայտարարությունը: Սա նշանակում է, որ իրենք ազդակ են ուղարկում հասարակությանը, որ մենք ընդհանրապես չենք լսում, թե դուք ինչ եք ասում, մարդիկ հաշիվ չեն տալիս իրենց, թե ինչ վիճակ է ստեղծվել երկրում: Ովքե՞ր էին այդ քաղաքացիական հագուստով մարդիկ: Որքանով են իրականությանը համապատասխանում այ տեղեկությունները, որ օլիգարխների թիկնապահներ են եղել կամ ինչ-որ խմբեր: Պետք է այս հարցերի պատասխանները հնչեր»: Նրա խոսքերով՝ խելամիտ չէ ամեն անգամ ձեռքը տանել կոկորդիլոսի բերանը, հետո ասել, վա՜յ, կոկորդիլոսը կծեց. «ՀՀ-ում հաստատված է բիրտ, ապօրինի իշխանություն, որը կարող է համեմատվել կոկորդիլոսի հետ: Մենք դատապարտում ենք այն ուժերին, որոնք իրենց համարում են ընդդիմություն, ժողովրդին բռնում տանում են կոկորդիոսի բերանը, հետո ասում են՝ վայ, կոկորդիլոսը կծեց»: Նա հայտարարեց, որ վերջին օրերին Ազատության հրապարակի հարթակից չէին հասկանում ինչ էին խոսում, իսկ եթե հասկանում էին՝ ավելի մեծ պրոբլեմ է. «Պետք է հասկանաք, թե որտեղից է գալիս պատճառն ու հետեւանքը: Այն, ինչ երեկ տեղի ունեցավ, ձեռնտու էր միայն Սերժ Սարգսյանին, որովհետեւ նա հասկացավ՝ այս պայքարի մեջ ժողովրդի եւ ոստիկանության դաշինք տեղի չի ունենա»: