Գյումրիում սալիկապատվում են երկրորդային փողոցները
SOCIETYԳյումրիում սալիկապատվում են երկրորդային փողոցները: Դրանց բարեկարգման այս տարբերակը համեմատաբար մատչելի է: Օգտա•ործվում է Արթիկից բերված տեղական հումքը, ինչպես նաև տեղում ստեղծվում են հավելյալ աշխատատեղեր: Օգոստոսի 2-ին Մյասնիկյան փողոցում դրվեց առաջին սալաքարը« որի պատիվը վերապահված էր Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանին: Քաղաքապետն բնակիչներին հորդորեց այսուհետ առավել հետևողական լինել շինաշխատանքների ընթացքին« փողոցի ու տարածքի պահպանմանը:
Սալիկապատվելու է Մյասնիկյան փողոցի մոտ 1500 քմ հատվածը: Ըստ նախնական հաշվարկիª փողոցի նորոգման համար անհրաժեշտ է եղել 15 մլն դրամ գումար, բայց շինարարական կազմակերպությունը փաթեթը շահելէ 12 մլն դրամով:
Ինչպես նշում է Գյումրու քաղաքապետը, ի տարբերություն երկրորդային փողոցների, այս եղանակով գլխավոր փողոցների բարեկար•ման տարբերակն արդյունավետ չէ:
Ժամանակ է հարկավոր այս եղանակով նորոգված փողոցների արդյունավետությունն ու ապահովությունը ստու•ելու համար: Եղանակային պայմաններին և երթևեկությանը նորմալ դիմանալու դեպքում, նման եղանակով նորո•վող փողոցների թիվը քաղաքում կավելանա:
«Կարևորն այստեղ ժամանակը չէª փողոցի նորոգումը ժամանակ է սիրում, որ որակ ապահովվի»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց շինարարության ղեկավար Չուբար Զարքարյանը: Շինարարը աշխատանքների ավարտի վերջնաժամկետ նշում է օգոստոսի վերջ:
Բացի այս փողոցից, Գյումրիում այս տարի մի շարք երկրորդային փողոցներ փոսանորոգման ենթարկվեցին: Ընդհանուր առմամբ քաղաքում համայնքային բյուջեով այս տարի նորոգվում է 11 փողոց: