Դերասանուհի Ռուզաննա Հարությունյանը՝ հաղորդավար լինելու եւ «լրագրողի» դերում հանդես գալու մասին
«Հանուն սիրո», «Անծանոթը» հեռուստասերիալներից եւ մի շարք գեղարվետական ֆիլմերից հայտնի դերասանուհի Ռուզաննա Հարությունյանին այսօր, հիմնականում, տեսնում ենք որպես հաղորդավարուհի:
Ինչպե՞ս կատարվեց կինոյից հեռուստատեսություն անցումն ու արդյո՞ք մոտ ապագայում կտեսնենք Ռուզաննային նոր կինոնախագծերում: Այս եւ այլ հարցերի շուրջ զրուցեցինք դերասանուհու հետ, որը նաեւ մեզ տրամադրեց Արվին Քոչարյանի հետ արված իր ֆոտոշարքը:
-Ռուզաննա, հետաքրքիր է՝ դերասանուհի դառնալը Ձեր դեպքում է՞լ է եղել մանկության երազանք, թե՞ ինքնաբերաբար է ստացվել:
-Ես երեւի կտարբերվեմ շատերից, որովհետեւ երբեք չեմ երազել դառնալ դերասանուհի: Բացեմ մի գաղտնիք, ես երազել եմ համազգեստ կրել... ու, որպես բարձրագույն ուսումնական հաստատություն, ի սկզբանե ընտրել եմ Ոստիկանական ակադեմիան...Այն ժամանակ դժբախտաբար, բայց հիմա ի ուրախություն ինձ, հավաքածս միավորները բավարար չէին ընդունվելու համար: Կարճ ժամանակ անց շատ պատահական որոշեցի ու հայտնվեցի արդեն Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում: Հասկացա, որ թատրոնը, կինոն, հեռուստաընկերությունն են իմը... Ճահճի նման մի բան ՝ հերիք է մի ոտքդ դնես մեջը, ու ելք չկա, գնալով ավելի ես սուզվում:
-Դերասաններից շատերն առանձնացնում են թատրոնն ու կինոն: Դուք նախապատվությունը որի՞ն եք տալիս:
-Ինձ համար երկուսն էլ թանկ են ու կարեւոր... ամեն դեպքում չեմ տարանջատում՝ թատրոնի դերասան կամ կինոյի դերասան: Այսօր դերասաններ կան, որ կինոյում, գուցե, եւ վատը չեն, բայց թատրոնում չեն կարողանում դրսեւորվել, լինում է նաեւ հակառակը, բայց եթե հետեւենք Մհեր Մկրտչյանի, Սոս Սարգսյանի, Խորեն Աբրահամյանի եւ մնացած մեծությունների օրինակին, ապա դերասանը եւ թատրոնում, եւ կինոյում պետք է կարողանա համոզիչ լինել:
-Ինչպե՞ս եղավ անցումը՝ կինոյից դեպի հեռուստատեսություն:
-Գիտե՞ք՝ այսօր թատրոնը, կինոն և հեռուստաընկերությունն ասես մի դաշտ լինեն... մեկը մյուսի հետ կապված են (ով է կապել, չգիտեմ:)), բայց անցումները շատ սահուն են լինում: Ես էլ այդպես շատ սահուն անցա նաեւ հեռուստատեսության դաշտ:
-Հե՞շտ է լինել հաղորդավարուհի. արդյո՞ք Ձեր՝ դերասանուհու մասնագիտությունն օգնում է այդ հարցում:
-Ոչ մի մասնագիտություն այս կյանքում հեշտ չէ եւ, եթե կգտնվի մեկը, ով նման բան կասի, ուրեմն գործից չի հասկանում: Հաղորդավար լինելն էլ իր դժվարություններն ունի. միայն այն հանգամանքը, որ դու գրեթե ամեն օր անտեսում ու մի կողմ ես դնում տրամադրությունդ, երբեմն նաեւ սեփական տեսակետդ, որպեսզի եթերային կանոնները չշրջանցես, որպեսզի բարձր տրամադրություն փոխանցես, արդեն բավական է, որ վստահ ասեմ՝ այո, դժվար է, բայց հաճելի (հատկապես, երբ փոխադարձ դրական արձագանքներ են լինում հեռուստադիտողի կողմից):
-Հեռուստադիտողը Ձեզ ճանաչեց, հիմնականում, «Հանուն սիրո» եւ «Անծանոթը» հեռուստասերիալներից: Ձեր կերտած դերերից ո՞րն է Ձեզ ավելի մոտ եղել:
-Դրանց արանքում եւ հետո էլի են եղել նախագծեր, գեղարվեստական ֆիլմեր, դոկումենտալ ֆիլմեր, որոնցում զբաղվածություն եմ ունեցել եւ ունեմ (վերջին մասով սպասեք նորությունների): Իսկ ինչ վերաբերում է ավելի հոգեհարազատ կերպարին, դեռ չեմ հանդիպել «նրան»:)
-Նոր գեղարվեստական ֆիլմում կամ հեռուստասերիալում նկարահանվելու առաջարկներ ունե՞ք:
-Ամառվա ընթացում առաջարկները, որքան էլ որ անսպասելի էր, շատ էին: Իհարկե, մի քանիսը մերժվեցին` որը գումարի պատճառով, որը` զբաղվածության, որը` անհետաքրքիր սցենարի: Բայց երկու հետաքրքիր առաջարկ սիրով ընդունեցի, մեկը՝ հեռուստասերիալ, մյուսը՝ գեղարվեստական ֆիլմ: Ֆիլմի մասին դեռ վաղ է խոսելը, իսկ ահա հեռուստասերիալը, որը կոչվում է «Լրագրողները», արդեն նկարահանման փուլում է: Այս պրոեկտը այնքանով է պրոֆեսիոնալ, որ նկարահանումները կավարտվեն, նոր արտադրանքը կհայտնվի Երկիր Մեդիայի եթերում. ենթադրվում է՝ սեպտեմբերի երկրորդ կեսից: Հեռուստասերիալը սեզոններով է, որոնք առանձին-առանձին բաղկացած են 10-12 մասից: Սա եւս մի առավելություն է, քանի որ գործողությունները շատ արագ են զարգանում ու չեն հասցնի ձանձրացնել հեռուստադիտողին: Բարեւ Ձեզ, ես Սոսեն եմ՝ լրագորղ :)
-Ինչպե՞ս եւ որտե՞ղ եք անցկացրել ամառը:
-Այս ամառ բուռն աշխատանքային էր: Հանգիստ, որպես այդպիսին, չեմ ունեցել, հասցրել եմ ընդամենը մի քանի օր լինել Սեւանի ավազանում ու օրվա ազատ ժամերին հաճախել լողավազան:
-Ստեղծագործական կյանքում բավականին փոփոխություններ են նկատվում: Իսկ ինչպիսի՞ն է պատկերն անձնական կյանքում:
- Անձնականում դեռևս հիմնարար փոփոխություններ չկան: