Գերմանիան հաստատակամ է Ինջիրլիքի ռազմաբազա պատգամավորների խումբ ուղարկելու հարցում
Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության պաշտպանության քաղաքականության հարցերով խոսնակ Ռայներ Արնոլդը հայտարարել է, որ գերմանացի պատգամավորների` Ինջիրլիք այցելելու ծրագրերում որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Այս մասին տեղեկացնում է Deutsche Welle գործակալությունը:
«Ծրագրում ենք հոկտեմբերի 4-ին այցելել Թուրքիա»,- հայտնել է նա:
Թուրքիայի Ինջիրլիքի ռազմաբազայում ներկայում գտնվում են ավելի քան 200 գերմանացի զինվոր և Tornado տիպի 6 հետախուզական ինքնաթիռ: Գերմանիան ռազմաբազան օգտագործում է Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ գործողություններ ծավալելու նպատակով:
Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևիընդունումից կարճ ժամանակ անց Գերմանիայի պաշտպանությաննախարարության խոսնակը հայտարարեցոր Թուրքիան թույլատրությունչի տրամադրել Գերմանիայի ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնային ևխորհրդարանի մի քանի անդամների` 2016 թվականի հուլիսին այցելելուԻնջիրլիքի ռազմաբազաՊաշտպանության նախարարության քարտուղարիտեղակալ Ռալֆ Բռաուքզիեփեն ծրագրել էր հուլիսին խորհրդարանականպատվիրակության հետ այցելել Թուրքիայում տեղակայված գերմանականզորքերինսակայն դա նրա համար արգելվել էկապված Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի հետևանքով թուրք-գերմանականհարաբերությունների լարման հետ:
Ինջիրլիքի ռազմաբազա այցելելու թույլտվություն տրամադրելու հարցը քննարկվեց նաև ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում Վարշավայում տեղի ունեցածՄերկել-Էրդողան հանդիպման ժամանակԹուրքական աղբյուրների համաձայնԷրդողանը պայման է դրել Մերկելի առաջկառավարության անունիցհայտարարություն անել այն< i> մասինթե Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին Բունդեսթագի որոշումը չի արտահայտում կառավարչությանպաշտոնական դիրքորոշումըՄերկելըսակայնմերժել է այդ առաջարկը: