Ինչպիսին է մեկ գավաթ սուրճը տարբեր երկրներում
Ամեն առավոտ ողջ աշխարհում միլիոնավոր մարդիկ իրենց օրը սկսում են մեկ գավաթ սուրճով: Սակայն գրեթե բոլոր երկրները և մշակույթները ունեն սուրճ պատրաստելու իրենց յուրահատուկ ձևը: Մենք փոքրիկ ուսումնասիորություն ենք անց կացրել և ընտրել ենք հենց այն սուրճերը, որոնք իսկապես հիասքանչ են:
1. Ձվով սուրճ (Վիետնամ)
Հիմնական բաղադրիչներն են ձվի դեղնուց, խտացրած կաթ, շաքարավազ և տաք սուրճ:
1. Լապլանդական սուրճ (Ֆինլանդիա)
Մինչ սուրճը լցնելը ֆինլանդացիները իրենց տեղական արտադրության պանրից մի կտոր են քցում բաժակի մեջ:
1. Էսպրեսսո (Իտալիա)
Դասական բաղադրատոմսը ներառում է մի կտոր կիտրոն:
1. Լագրիմա (Արգենտինա)
Փրփրալի կաթի մեջ ավելացվում է ընդհամենը մի քանի կաթիլ սուրճ: Ավելի ճիշտ կլիներ սա անվանել «սուրճով կաթ» և ոչ թե «կաթով սուրճ»:
1. Բոնբոն սուրճ (Իսպանիա)
Սա նույն էսպրեսսոն է՝ համեմված խտացրած կաթով:
1. Համեմված սուրճ (Մարոկկո)
Մարոկկոյում սուրճը համեմում են մի քանի հետաքրքիր համեմունքներով՝ քնջութի սերմեր, սև պղպեղ և մշկընկույզ, որոնք սուրճի հատիկների հետ ստեղծում են անսովոր, հետաքրքիր և ուժեղ ըմպելիք:
1. Սուրճ թեյով (Հոնկոնգ)
Սուրճի և թեյի խառնուրդը հենց առաջին կումից կարող է շատ ուժեղ ազդեցություն ունենալ: Այն պատրաստվում է սև թեյի, պղպեղի, խտացրած կաթի և իհարկե սուրճի խառնուրդից:
1. Ֆրապպե (Հունաստան)
Սուրճից, պաղպաղակից, խտացրած կաթից և մի փոքր սառեցված ջրից պատրաստված հրաշք՝ ֆրապպե անունով:
1. Ֆարիսեյ (Գերմանիա)
Այս սուրճի տեսակը առաջին անգամ պատրաստել են գերմանացիները, որպեսզի ընտանեկան հավաքույթների ժամանակ թաքցնեն ալկոհոլի առկայությունը: Սուրճի և հարած սերուցքի խառնուրդի տակ կարելի է «թաքցնել» մի բաժին ռոմը:
1. Կաֆե Տուբա (Սենեգալ)
Այս սուրճին ավելացնում են գվինեական պղպեղ:
2. Սուրճ սխտորով և մեղրով (Թուրքիա)
3. Սուրճ նարինջով (Ջամայկա)
Բացի նարինջը ջամայկացիները սուրճին նաև մի փոքր ռոմ են ավելացնում: