Չավուշօղլուն Ինջիրլիքի ռազմաբազա գերմանացի պատգամավորների այցի հարցում մեղմացրել է դիրքորոշումը
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն գերմանացի պատգամավորների կողմից Ինջիրլիքի ռազմաբազա այցելելու հարցում դիրքորոշման դրական փոփոխման ազդանշաններ է տվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խնդրի մասին Չավուշօղլուն խոսել է  գերմանական Welt  պարբերականին տված մեկնաբանությունում:
«Եթե Գերմանիան պահպանի ներկայիս դիրքորոշումը, ապա կարող ենք այցելության թույլտվություն տալ: Իսկ եթե Գերմանիան Թուրքիային վատ վերաբերվի, ապա այցելության արգելքի ժամկետը կարող է երկարացվել»,- ասել է Չավուշօղլուն:
Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից կարճ ժամանակ անց Գերմանիայիպաշտպանության նախարարության խոսնակը հայտարարեցոր Թուրքիան թույլատրություն չի տրամադրել ԳերմանիայիՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնային և խորհրդարանի մի քանի անդամների` 2016 թվականի հուլիսին այցելելու ԻնջիրլիքիռազմաբազաՊաշտպանության նախարարության քարտուղարի տեղակալ Ռալֆ Բռաուքզիեփեն ծրագրել էր հուլիսինխորհրդարանական պատվիրակության հետ այցելել Թուրքիայում տեղակայված գերմանական զորքերինսակայն դանրա համար արգելվել էկապված Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի հետևանքովթուրք-գերմանական հարաբերությունների լարման հետ:
Պաշտոնական Անկարան պահանջում է Գերմանիայի կառավարությունից հայտարարել Բունդեսթագի բանաձևից հեռու լինելու և դրան չաջակցելու մասին: Գերմանիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում և կանցլեր Անգելա Մերկելը, արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հրաժարվել են նման քայլի գնալուց:
Ինջիրլիքի ռազմաբազայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարելու նպատակովգտնվում են գերմանական Tornado հետախուզական ինքնաթիռներ և240 գերմանացի զինվոր: