10 գիտական փաստ, որոնք իմանալով լավ տեսք կունենաք լուսանկարներում
Եթե դուք վիզուալ արվեստների մոլի երկրպագու չեք, ապա դժվար թե նկատած լինեք, որ նկարիչները հիմնականում նկարում են դեմքի ձախ անկյունը: Մելբուրնի համալսարանում 361 դիմանկարների հետազոտությունը ցույց է տվել, որ կանանց 78 տոկոս և տղամարդկանց 56 տոկոս դիմանկարներում ընդգծված է դեմքի հենց ձախ հատվածը: Հետազոտությունները նաև ցույց են տվել, որ մարդիկ էլ մեծամասամբ նախընտրում են այն լուսանկարները, որտեղ շեշտը դրված է դեմքի ձախ հատվածի վրա:
Բանն այն է, որ դեմքերը սիմտերիկ չեն հենց միայն այն պատճառով, որ ուղեղի կիսանգնդերը տարբեր գործառույթներ են կատարում: Աջ կիսագունդը կառավարում է մարմնի ձախ հատվածը: Այն հաճախ կապում են զգացմունքերի կառավարման և արտահայտման հետ:  Շատ գիտնականների կարծիքով դեմքի ձախ հատվածն ավելի շատ էմոցիաներ է արտահայտում:
Դեմքի աջ հատվածն ավելի շատ արատահայտում է հեգեմոնություն և ինքնատիրապետում: Այդ պատճառով էլ նկարիչներն այդ հատվածն ընդգծնում են հատկապես տղամարդկանց նկարելու ժամանակ:
Խորհուրդ. Բացի այն դեպքերից, երբ դուք ցանկանում եք ընդգծել ձեր զսպվածությունն ու հեղինակությունը, ապա տեսախցիկին շրջվեք դեմքի ձախ հատվածով: Այն ձեզ լուսանկարում դարձնում է ավելի համակրելի և շփման համար բաց:
Խոշոր բիբերով աչքերն ավելի շատ են վստահություն ներշնչում
Գիտական հետազոտության ընթացքում կամավորները մասնակցում էին մի խաղի, որտեղ պետք է փորձեին վստահել վիրտուալ ընկերակցին, որի դեմքը երևում էր էկրանին: Այդ ընթացքում գիտնականները համակարգչի միջոցով գաղտնի փոխում էին նրա բիբերի չափերը: Երբ դրանք ավելի մեծ էին, մարդկանց վստահությունն ավելի էր մեծանում, ընդ որում մեծանում էին նաև մասնակիցների բիբերը:
Խորհուրդ. Եթե ցանկանում եք լուսանկարով վստահություն ներշնչել, ապա մեծացրեք Ձեր բիբերը: Այդ հարցում ձեզ կօգնի լուսանկարիչը` ընտրելով ճիշտ լուսավորություն:
Ծիածանաթաղանթի եզրերի ընդգծվածությունը ձեզ ավելի համակրելի է դարձնում
Աչքի բիբը սպիտակուցից զատող մուգ օղակները կոչվում են լիմբալյան օղակներ: Ինչքան մուգ ու ընդգծված են դրանք, այնքան ավելի համակրելի է մարդը: Կալիֆոռնիայի համալսարանի հետազոտողների կարծիքով` դրանք ստեղծում են առողջության ու երիտասարդության պատրանք:
Խորհուրդ.  Բիբերի հետ մեծացրեք նաև ծիածանաթաղանթի օղակները` ավելի համակրելի երևալու համար:
Մարդիկ ավելի համակրելի ու ինքնավստահ են երևում, երբ ժպտում են
Արժե ժպտալ լուսանկարում, թեև, այնուամենայնիվ, դեմքի լուրջ արտահայտությունն ավելի նախընտրելի է: Ակնհայտ է, որ որոշումը կախված է այն իմիջից, որը ցանկանում եք ստեղծել: Սթենֆորդի համալսարանի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ լուսանկարում դեմքի արտահայտությունը փոխում է մարդու անհատականության մասին պատկերացումները:
Մարդիկ լուսանկարում ավելի ազդեցիկ ու բաց տպավորություն են թողնում, երբ ժպտում են:
Նույն մարդկանց ավելի խիստ դեմքի արտահայտությամբ լուսանկարները նույնպես բարձր միավորներ են հավաքել, բայց  «տիրակալների» սանդղակով: