Հինգ ֆիլմ Է նկարահանվելու Հարի Փոթերի աշխարհի մասին Ռոուլինգի գրքի մոտիվներով
Ջոան Ռոուլինգը հայտարարել Է, որ «Ֆանտաստիկ գազանները եւ նրանց բնակության վայրերը» ֆիլմաշարը, ըստ բրիտանացի հանրահայտ գրողի համանուն գրքի, բաղկացած Է լինելու հինգ ֆիլմերից՝ ավելի վաղ պլանավորված եռերգության փոխարեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Ռոուլինգը հայտնել Է Twitter -ում:
«Ես կարող եմ հավաստել, որ նկարահանվելու Է հինգ ֆիլմ,-հայտարարել Է գրողը:-Ներկայում ես վերջին շտրիխներն եմ անում երկրորդ մասի վրա»:
Նոր շարքի առաջին ֆիլմի նկարահանումներն սկսվել են 2015 թվականի օգոստոսին՝ Դեւիդ Յեթսի ղեկավարությամբ, որը նկարահանել Է Հարի Փոթերի մասին վերջին չորս ֆիլմերը: Կինոնկարում գլխավոր դերը խաղալու Է «Սթիվեն Հոքինգի տիեզերքը» (2014 թ.) ֆիլմում կատարած աշխատանքի համար «Օսկար»-ի մրցանակակիր Էդի Ռեդմեյնը:
Ջոան Ռոուլինգն ինքն Է գրել Ժապավենի սցենարը:
«Ֆանտաստիկ գազանները եւ նրանց բնակության վայրերը» շարքի առաջին ֆիլմը համաշխարհային վարձույթում կհայտնվի 2016 թվականի նոյեմբերի 18-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: