Վարդենիսում 16-ամյա Սյուզաննայի դաժան սպանության գործով նոր դատաքննություն. 12 տարի անց՝ ՄԻԵԴ որոշումից հետո
Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում է Նարինե և Բագրատ Նալբանդյանների գործի նոր դատական քննությունը:
Գործը 2016 թվականի նոյեմբերի 9-ին մակագրվել է դատավոր Մնացական Հարությունյանին: Դատական նիստի օրը դեռ նշանակված չէ՝ ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգի:
Այս գործը ժամանակին՝ 12 տարի առաջ, հնչեղություն ուներ: Սակայն նրա ներկա հնչեղությունը ավելի մեծ է, քանզի հենց այս գործով օրինական ուժ ստացած, ի կատար ածված դատավճիռը բեկանվեց այն բանից հետո, երբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից որոշում կայացվեց ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության:
Ըստ եվրոպական դատարանի որոշման՝ սպանության մեջ մեղադրվող Նալբանդյան ամուսինների ինքնախոստովանական ցուցմունքները կորզվել են խոշտանգումների միջոցով: Խախտվել է նաև Նալբանդյանների արդար դատաքննության ու դատական մարմիններում պաշտպանության իրավունքը:
Համաձայն եվրոպական դատարանի որոշման՝ Հայաստանի Հանրապետության բյուջեից Նալբանդյաններին պիտի վճարվի 62 հազար եվրո:
Եվրոպական դատարանի կայացրած որոշման հիման վրա ՀՀ վճռաբեկ դատարանը բեկանել է վաղուց արդեն օրինական ուժ ստացած դատական ակտերը, գործն ուղարկել է Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նոր դատական քննության:
Այս գործով բեկանված դատավճիռը հրապարակվել է 2005 թվականի փետրվարի 4-ին Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանում:
Նարինե Նալբանդյանը և նրա ամուսին Բագրատ Նալբանդյանը մեղավոր են ճանաչվել ծանրացուցիչ հանգամանքներում անչափահաս աղջկա՝ իրենց դստեր դասընկերուհու սպանության համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ,7-րդ կետերով:
Նարինե Նալբանդյանը դատապարտվել է 14 տարի ազատազրկման: Պատժի սկիզբը՝ 2004 թվականի հուլիսի 9-ից:
Բագրատ Նալբանդյանը դատապարտվել է 9 տարի ազատազրկման: Երկու տարի առաջ Բագրատը, կրելով պատիժը, դուրս է եկել ազատություն: Նարինեն դեռ կրում է պատիժը:
Ի՞նչն է այն ժամանակ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանը համարել հաստատված, ի՞նչ հիմնավորումներով է կայացվել մեղադրական դատավճիռ, որը այսքան տարի հետո բեկանվել է, ու գործը նոր դատական քննության ենթարկելու համար նորից ուղարկվել է նույն մարզի նույն՝ առաջին ատյանի դատարանի Ճամբարակի նստավայր:
Ըստ այդ բեկանված դատավճռի՝ 2004 թվականի մայիսի 30-ին, ժամը 18-ի սահմաններում Վարդենիս քաղաքի 16-ամյա բնակչուհի Սյուզաննա Սարգսյանը քրոջ տնից իրենց տուն գնալու ճանապարհին մտել է Նալբանդյանների տուն՝ նրանց դստեր՝ իր դասընկերուհու հետ զրուցելու համար:
Նալբանդյանների դուստրը տանը չի եղել: Տանտիրուհին՝ Նարինեն, Սյուզաննային հրավիրել է խոհանոց: Նարինեն ու Սյուզաննան վիճաբանել են:
Պատճառը, ըստ դատական ակտի, եղել է այն, որ Նարինեի դուստրը Սյուզաննայի մասին վարկաբեկող տեղեկություններ է տարածել՝ իբր՝  նա ծխում ու սիրածներ է պահում:
Վեճի ընթացքում, ըստ դատական ակտի, Սյուզաննան Նարինեին ասել է, թե նրանց ընտանիքում անընդհատ վեճ ու կռիվ է, Նարինեն ծեծում է իր ամուսին Բագրատին, նույնիսկ մուրճով հարվածել է նրա գլխին, ինչի վերաբերյալ քրեական գործ է քննվել: Տուժողը նաև սպառնալիքներ է հնչեցրել:
Դատական ակտում կարդում ենք. «Նարինե Նալբանդյանը զայրանալով, որ քչերին հայտնի իրենց ընտանեկան աննորմալ հարաբերությունների մասին տուժողը երեսով է տալիս… վերցրել է «Ջերմուկի» կիսով չափ լիքը ապակյա շիշը և դիտավորությամբ հարվածել է Սյուզաննայի քթի շրջանին՝ պատճառելով քթոսկրի բեկորային կոտրվածք, ապա մի քանի անգամ հարվածել է Սյուզաննայի գլխի տարբեր մասերին՝ պատճառելով փակ, բութ գանգուղեղային վնասվածք… Սյուզաննան գիտակցությունը կորցրել, ընկել է հատակին… Գիտակցությունը կորցրել է նաև Նարինե Նալբանդյանը: Խոհանոց մտած նրա ամուսին Բագրատ Նալբանդյանը… կնոջը ուշքի է բերել: Կինը նրան պատմել է տեղի ունեցածի մասին: Բագրատ Նալբանդյանը օժանդակել է կնոջը և նրա հետ միասին առանձին դաժանությամբ սպանել են Սյուզաննա Սարգսյանին: Այդ նպատակով նա կնոջ պահանջով վերցրել է մետաղյա հաղորդալար, որն օգտագործել է ձիերի ոտքերը կապելու համար՝ պայտելու ժամանակ: Հաղորդալարը նա կտրել է բակում եղած երկաթ կտրելու մեծ մկրատով, հաղորդալարի երկու կտոր տարել է խոհանոց: Մի կտորով Նարինե Նալբանդյանը կապել է Սյուզաննայի պարանոցը, մյուս կտորով Բագրատը թիկունքի շրջանում կապել է Սյուզաննայի ձեռքերը՝ նույն հանգույցաձևով, որով կապում է ձիերի ոտքերը՝ պայտելու ժամանակ: