Լիբանանում ՀՀ դեսպանատանը Նանսենի ծննդյան 155 ամյակին նվիրված երեկո է կազմակերպվել
Լիբանանում Հայաստանի դեսպանատանը Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 155 ամյակին նվիրված երեկո է կազմակերպվել: Այս մասին տեղեկացնում է Լիբանանում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը: Ներկայացնում ենք հոդվածն ամբողջությամբ:
«Հինգշաբթի  8  Դեկտեշեր 2016-ի երեկոյեան, Լիբանանի մէջ Հայաստանի հանրապետութեան եւ Նորվեկիոյ  դեսպանութեան  համագործակցութեամբ,  Հայաստանի դեսպանատան մէջ տեղի ունեցաւ հայ  ժողովուրդի բարեկամ Ֆրիտիոֆ Նանսէնի ծննդեան 155-ամեակին նուիրուած  երեկոյթ  մը:
Երեկոյթին ներկայ  գտնուեցան Հայաստանի  հանրապետութեան դեսպան Սամուէլ Մկրտչեանը,  Նովեկիոյ  դեսպան  Լենի  Լինտ, Շուէտի դեսպան  ՓիըրՍեմենպին,  Լիբանանի  հայոց թեմի առաջնորդՇահէ եպս. Փանոսեանը, հիւրեր եւ  մշակութասէր  հասարակութիւն մը:
Դեսպան   Մկտչեան  իր խօսքին մէջ արժեւորեց  Ֆրիտիոֆ Նանսէն մարդը ,  գիտնականը, հասարակական գործիչը եւ մեծ հայասէրը:  Ան նշեց   հայ ժողովուրդին մատուցած  ծառաութիւնները:
Լիբանանի մէջ  Նորվեկիոյ թագաւորութեան դեսպանԼենի Լինտ իր երախտագիտութիւնը յայտնեց Նանսէնի հանդէպ հայ ժողովուրդի  ցուցաբերած յարգանքին, ցաւ յայտնելով որ միջազգային  ընտանիքը  օրին վճռական կեցուածք  չցուցաբերեց  հյ ժողովուրդի կրած տառապանքներուն հանդէպ:
«Ֆրիտիոֆ Նանսէն»  հիմնադրամի նախագահ  ակադեմիկոս  Ֆելիքս Բախչինեան լուսարձակի տակ առաւ Նանսէնի  գործունէութիւնը,  Ցեղասպանութեան տարիներուն եւ  հետագային  հայ ժողովուրդի  հանդէպ անոր  հոգատարութիւնը,  լոյս ընծայած  գիրքերը, անոր մարդասիրական գործունէութիւնները:
Այս առիթով ցուցադրուեցաւ   Նանսէնի  մասին վաւերագրական  ժապաւէն մը՝ «Աշխարհի Խիղճը»:
Այս ուրախ մթնոլորտին մէջ  դեսպան Մկրտչեան հրաւիրեց լիբանանի  «Ազդակ» օրաթերթի    տնօրէն եւ գլխաւոր խմբագիր Շահան Գանտահարեանը ստանալու  «Ֆրիտիոֆ Նանսէն»ի անուան  այս տարուան  մրցանակ  պարգեւը:  «Ֆրիտիոֆ Նանսէն»  հիմնադրամի նախագահ  Ֆելիքս Բախչինեան Շահան Գանտահարեանը պրգեւատրեց  մեծ մարդասէր  «Ֆրիտիոֆ Ննսէնի»ի ոսկէմետալով:
Շահան Գանտահարեան, հայերէն եւ անգլերէն լեզուներով  շնորհակալութիւն յայտնեց  ստացած  պարգեւին համար, զայն նկատելով  պատիւ:
Երեկոյի  աւարտին տեղի ունեցաւ  հիւրասիրութիւն»: