Ձմեռային արեւադարձ է՝ Հայոց արդարադատության Միհր Աստծո տոնը
Ձմեռային արեւադարձին՝ դեկտեմբերի 22-ի լույս 23-ի գիշերը, սկասվում են Հայոց արդարադատության Աստված Միհրին նվիրված տոնական օրերը: Հայ Արիական Միաբանությունը այս տոնը նշում է ամսի 23-ից 26-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ Արիական միության լրատվական ծառայությունից, այս տարի հայ արիականներն ու համախմբված հեթանոս ազգայնականները Հայոց արդարադատության Աստծու վերածնունդը նշեցին հենց դեկտեմբերի 22-ի լույս 23-ի գիշերը՝ Գառնո տաճարի շրջակա ձորատարածքում: Այդ օրը ձմեռային արեւադարձի օրն է նաեւ, ու Միհր Աստվածն այս բնակարգի վերահաստատման պաշտպանն է նաեւ: Եվ դա է պատճառը, որ Հայ Աստվածն իր գործառույթին զուգահեռ պաշտվել է նաեւ որպես լույսի ու ջերմության Աստված (Արեւ-Աստված):
Այսօր արեւածագը Հայ Արիական միաբանության հոգեւոր հանձնախմբի քրմական դասը Հատիսի լանջին  է դիմավորել՝ Միհրադարձի ծեսով:  Ջահավառումն ուղեկցվել է ձոնով՝ առ Միհր Աստված: Այնուհետեւ քրմերը յուրօրինակ պար են բռնել՝ կարծես բացված ութանկյուն՝ դեմքով դեպի արեւելքը: Արեւապարին հետեւել է գինեխումը: Սա մի ծես է, երբ քրմերը գինին ճաշակում են մեկ մեծ գավից՝ միասին երդում տալով Հայոց Արդարադատության Աստծուն՝ աչքի լույսի պես պահել Արդարության ու Ճշմարտության թիվ մեկ պատվիրանը, որ տեսանելի է ինչպես Արեգակի լույսը, այն է՝ չկա առավել թանկ բան , քան Հայրենիքը ու ամեն ջանք պետք է թափել՝ ի նպաստ Հայրենիքի ու Ազգի բարօրության:
Գինըմպումի ծեսից հետո քրմերը անթառամի ծաղիկներ են շաղ տվել շուրջբոլորը՝ ի նշան Հայոց արդարադատության Աստծուն ու նրա գործին մշտական հավատարմության: Այնուհետեւ քրմերը փառաբանել են Միհր Աստծուն՝ Երկիր մոլորակում եւ բոլոր Տիեզեաաշխարհներում Հայ տեսակի Առաքելության վերաիմաստավորման համար:
Ծեսին մասնակցել են Հայ Արիական Միաբանության եւ Հայ Ազգայնականների Համախմբման ղեկավարները՝ հայ արիականների եւ համախմբված հեթանոս ազգայնականների առաջնորդԱրմեն Ավետիսյանի գլխավորությամբ:
Երեւան վերադառնալիս փառաբանման ձոներ են հնչեցվել նաեւ Հայոց ռազմի ու զորության Աստված Վահագնի արձանի մոտ, որ Տիեզերական Արդարադատությունը հենվի Տիեզերական Արդար Ուժի Զորության վրա եւ լինի լիակատար հաղթական... Որ հանուն երկրային արդարության նպաստի նաեւ Հայաստանի վերամիավորման, հայության համախմբման ու հայ տեսակի առաքելության իրականացմանը: