Վիվառոն խաղադրույքներ է ընդունում ԱԺ ընտրությունների վրա
Ապրիլի 2-ին կայանալիք ընտրություններին մասնակցում են 9 կուսակցություններ կամ կուսակցությունների դաշինքներ, որոնք պայքարում են նոր խորհրդարանում մանդատ ունենալու համար:
Վիվառոն ընդունում է խաղադրույքներ խորհրդարանակ անընտրությունների վերաբերյալ և կարծում է, որ ձայների անհրաժեշտ քանակ կստանան և Ազգային ժողովում կհայտնվեն 4 կուսակցություններ կամ կուսակցությունների դաշինքներ, որի համար սահմանված է ընդամենը 1,008 գործակից:
Միաժամանակ Վիվառոյում քիչ հավանական են համարում, որ օրենսդիր նոր մարմինը կձևավորեն 6-ից ավելի կուսակցություններ կամ դաշինքներ: Այս իրադարձության համար սահմանվել է 100 գործակից:
Ընտրություններում ամեն ինչ որոշում են հենց ընտրողները, որոնց թվի մասին արդեն տվյալներ են հրապարակվել: ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված Ազգային ժողովի ընտրությունների ընտրողների ընդհանուր թիվն է` 2.564.244:
Վիվառոյի մասնագետները կանխատեսում են, որ ընտրողների նշված քանակից ընտրության կգնան 1,2 միլիոնից ավելի քաղաքացի (1,35 գործակից), սակայն այն, որ ընտրության մասնակիցների թիվը կգերազանցի 1,4 միլիոնը գնահատվում է 2,4 գործակցով:
Հատուկ խաղադրույք է սահմանված նաև անվավեր ճանաչված քվեաթերթիկների քանակի վերաբերյալ: Վիվառոյում հակված են այն կարծիքին, որ անվավեր քվեաթերթիկների թիվը կգերազանցի 52,500-ը (1,75 գործակից):
Սահմանված բոլոր խաղադրույքներին կարող եք ծանոթանալ՝ անցնելով հետևյալ հղումով: