Հիմնական սկզբունքները, որոնց հետևում է Մարվա Օհանյանը:
Աղիների մաքրումը շլակներից
1. Բժշկության տեսության հիմքը հանդիսանում է բիոքիմիան
Բիոքիմիան հետազոտում է նյութափոխանակությունը, որը հանդիսանում է օրգանիզմում ընթացող բոլոր գործընթացների հիմքը: Մարվա Վաղարշակովնան իր բոլոր դասախոսություններում փառաբանում է բիոքիմիան:
Եթե դուք անալիզի ենթարկեք, թե ինչ եք ամեն օր օգտագործում սննդի մեջ, ինչից եք կազմված, ապա կարող եք ճիշտ կողմնորոշվել կյանքում: «Կարգավորելով սնունդը՝ կկարգավորեք նաև կյանքն ամբողջությամբ»,- պնդում է բժշկուհին:
Բայց ինչ է կատարվում տվյալ պահին: Բիոքիմիկոսների աշխատանքի արդյունքներից չի օգտվում պրակտիկորեն ոչ մի բժիշկ: Բոլոր հայտնագործությունները մնում են լաբորատորիայում. դա շատ սխալ է: Չէ՞ որ մեր առողջությունն ամբողջովին կախված է բիոփոխանակությունից:
2. Ժամանակակից բժշկությունը բուժում է միայն ախտանիշերը
Տվյալ տեսակետը նկարագրված է Մարվա Օհանյանի «Էկոլոգիական բժշկություն. ահա քաղաքակրթության ճանապարհը» գրքում: Ոչ մի բուժող բժիշկ հիմա չի ասի կնոջը, օրինակ, որ նա կրծքագեղձի քաղցկեղ ունի այն պատճառով, որ երեխա ժամանակ հաճախ է հիվանդացել անգինայով կամ թոքերի բորբոքումով, որոնք մինչև վերջ չեն բուժվել: Ի դեպ, ոչ մի մանկական հիվանդություն այսօր մինչև վերջ չի բուժվում:
3. Բոլոր հիվանդությունների պատճառն աղիներում է
«Մահը գալիս է աղիներից»,- պնդում է Մարվա Օհանյանը, և դա տառացիորեն այդպես է: Եթե մարդիկ գիտենային և օգտագործեին աղիների մաքրման կանոնները, ապա կապրեին երկար և երջանիկ: Ինչքան տարիքով ավելի մեծ է մարդը, այնքան ավելի շատ ախտ է հավաքվում նրա մեջ:
Ժամանակակից բժշկության մեջ աղիների մաքրման գործընթացը բավականին տարածված է և անվտանգ: Գլխավորը՝ չվախենալ և տալ օգտակար միկրոֆլորային ճիշտ սնունդ:
4. Ճիշտ և սխալ սնունդ
Մարվա Օհանյանը վստահ է, որ ջերմամշակման ենթարկված ամբողջ սնունդն անկենդան է և սխալ: Շատ կարևոր է, որպեսզի կերակուրի բիոքիմիան և օրգանիզմի բիոքիմիան գտնվեն ներդաշնակության մեջ: Ձմռանը, բնականաբար, դժվար է օգտագործել միշտ կենդանի, հում սնունդ, բայց ամռանը պահել այդ ռեժիմը միանգամայն իրատեսական է:
5. Բուժման համար պիտանի է միայն այն, ինչ ստեղծվել է բնության կողմից
Յուրաքանչյուր կերակուր ունի դեղագիտական ազդեցություն օրգանիզմի վրա: Բայց դրական ազդում է միայն այն, ինչը համապատասխանում է մեր բիոքիմիային:
«Եթե մարդու մոտ զարգացած լինի էկոլոգիական գիտակցությունը, ապա նա չի համակերպվի աբսուրդի հետ, որը տեղի է ունենում հիմա ամբողջ աշխարհում, այլ մարդկանց կտանի իր հետևից՝ դրանով բարելավելով աշխարհն ամբողջապես»,- ասում է Մարվա Օհանյանը: