ՊՆ-ն և ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամը 2017թ-ի համագործակցության ծրագիր են ստորագրել
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ապրիլի 7-ին կայացել է զինված ուժերում կանանց իրավունքների պահպանման և հավասար հնարավորությունների ընձեռման խնդիրներին նվիրված կլոր-սեղան քննարկում, որին մասնակցել են ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ կին զինծառայողներ, ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատությունների իգական սեռի կուրսանտներ, կին ազատամարտիկներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկումների ընթացքում ներկայացվել են զինված ուժերում մարդու իրավունքների պահպանման և հավասար հնարավորությունների ապահովման ուղղությամբ ՀՀ ՊՆ Մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի իրականացրած աշխատանքները: Կենտրոնի պետ, փոխգնդապետ Ալիկ Ավետիսյանի գնահատմամբ, կատարված հսկայածավալ աշխատանքներին զուգահեռ դեռևս բավական խնդիրների շտկման անհրաժեշտություն կա:
Կազմակերպված քննարկման շրջանակում ստորագրվել է ՀՀ ՊՆ-ի և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի միջև 2017թ. համագործակցության ծրագիրը:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հետ ՀՀ ՊՆ Մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի համագործակցությունը 3 տարվա պատմություն ունի և տարեցտարի համագործակցության արդյունքներն ավելի ակնհայտ են դառնում: «Այս համագործակցությունը խթան է հանդիսանում, որպեսզի կարողանանք օգտվել միջազգային գործընկերների հնարավորություններից, որոնք ունեն համապատասխան հնարավորություններ, փորձագիտական կազմ, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի ապահովել համապատասխան մասնագիտական բազա, անհրաժեշտության դեպքում ներդնել միջազգային լավագույն փորձը՝ հաշվի առնելո վ նաև մեր հասարակության առանձնահատկությունները: Համագործակցությունն առաջին հերթին ենթադրում է անձանց իրավահավասարության սկզբունքի պահպանում, որպեսզի կանայք կարողանան լիարժեք կերպով ծառայություն իրականացնել զինված ուժերում և չհանդիպեն առաջխաղացման արհեստական խոչընդոտների»,- ասել է Ա. Ավետիսյանը՝ հավելելով, որ համագործակցության ծրագրի շրջանակում նախատեսվում են կանանց իրավունքների պաշտպանության թեմայով դասընթացներ նաև ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանումների, ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության ներկայացուցիչների համար՝ այդ կերպ փոխելո վ կանանց ներգրավվածության մասին ընդհանուր ընկալումները:
Համագործակցության ծրագրում ներառված են նաև զինծառայողների կանանց խնդիրներն ու համապատասխան սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքում վեր են հանվելու նաև դրանք: