Ալավերդիում մեկնարկեցին տարեց բնակիչների համար նախատեսված հատուկ համակարգչային դասընթացները
Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում ապրիլի 26-ին մեկնարկեցին «Азбука Интернета» (Ինտերնետի Այբբենարան) խորագիրը կրող դասընթացները միջին և բարձր (50+) տարիքի բնակիչների համար, ընդ որում առաջին անգամ է, որ ծրագիրն անց է կացվում հայերեն լեզվով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Ռոստելեկոմ»-ից:
Ալավերդի քաղաքում «Ռոստելեկոմը» ծրագիրը կազմակերպել և անց է կացնում Վորլդ Վիժն Հայաստանի Ալավերդու տարածքային ծրագրի երիտասարդ կամավորների մասնակցությամբ։ Կամավորները նախապես մասնակցին տարեցներին դասավանդման առանձնահատկությունների և մոտեցումների վերաբերյալ սեմինար-դասընթացի, տեղեկացան աշխատանքի հոգեբանական և մեթոդական նրբություններին։
Տարեցների դասընթացներն անց են կացվում Ալավերդու՝ Հաշմանդամություն ունեցող և տարեց անձանց ռեսուրս կենտրոնի համակարգչային սրահում, որն ապահովվել է «Ռոստելեկոմի» գերարագ ինտերնետ հասնելիությամբ։
Դասընթացի նպատակն է աջակցել միջին և բարձր (50+) տարիքի անձանց շրջանում համակարգչից և համացանցից օգտվելու հմտությունների զարգացմանը, նախագիծը հատուկ մշակում է անցել և հեշտությամբ յուրացվում է թիրախային խմբի կողմից։ Դասընթացի տևողությունը 12 դասաժամ է, խմբում ընդգրկված են 60-75 տարեկան տասը մասնակիցներ։
Հայախոս լսարանի համար դասընթացն առաջին  անգամ է իրականացվում Ալավերդի քաղաքում։ 2015-2016թթ․ ծրագիրն իրականացվել է Հայաստանում Ռուսաստանի մշակույթի և գիտության կենտրոնի (Россотрудничество) հետ համատեղ Վ․Պլեխանովի անվան համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի համակարգչային լսարաններում, դասավանդել են բուհի ուսանող-կամավորները, և մասնակցել են հիմնականում ռուսախոս տարեցներ։ Այժմ արդեն ձեռնարկը թարգմանվել է հայերեն լեզվով և նախագիծն ընդլայնել է շահառուների շրջանակը՝ ընդգրկելով բոլոր 50+ բնակիչներին, ինչպես Երևանում, այնպես էլ ՀՀ մարզերո ւմ։
Առաջիկայում նախագիծը կմեկնարկի նաև Ամասիայում։
««Ռոստելեկոմը» շատ է կարևորում այս նախագծի իրականացումը Հայաստանում․ համոզված եմ, որ մեր հասարակության բոլոր ներկայացուցիչները պետք է հնարավորություն ունենան նվազագույն հմտություններ ձևավորելու ինչպես համակարգչից, այնպես էլ համացանցից օգտվելու համար, քանի որ մեր օրերում անհնար է պատկերացնել կյանքն առանց նոր տեխնոլոգիաների։ Բացի այդ, մարզերում տարբեր կենտրոնների հետ համագործակցության արդյունքում հնարավորություններ են ստեղծվում նոր աշխատատեղերի ստեղծման համար, ինչը կարծում եմ, ծրագրի ևս մեկ դրական կողմերից է։ Մենք նախ ատեսում ենք ընդլայնել նախագծի իրականացման շրջանակները՝ ներգրավելով նոր քաղաքային և գյուղական համայնքներ»,- նշեց «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։