դ)դեղապատ երկու և ոչ դեղապատ մեկ ստենտով     1.580.000  2.350.000      770.000
ե)դեղապատ երեք և ոչ դեղապատ մեկ ստենտով     1.930.000  2.950.000    1.020.000
զ)դեղապատ երկու  և ոչ դեղապատ երկու ստենտով     1.730.000  2.500.000     770.000
Տեղեկացնենք, որ Կառավարության որոշմամաբ  «Սրտի անհետաձգելի վիրահատություններ» ծրագրի իրականացման համար 2017-ին   պետական բյուջեից հատկացվել է  3.084 մլն դրամ, ինչը նախորդ տարվա համեմատ պակաս է 2 միլիոնով։
Ծրագրի իրականացման համար,   23.01.2017-ի դրությամբ,  բժշկական կենտրոների հետ ԱՆ-ի կողմից պայմանագրեր դեռևս չեն կնքվել, հետևաբար հայտնի չէ նաև , թե ե՞րբ է փոխանցվելու  առաջին տրանշը բուժկենտրոններին։  Ուշացման պատճառների մասին Առոողջապահության նախարարությունից մեզ հետ զրույցում ստույգ որևէ  բան չասացին, փոխարենը վստահեցնում են, որ անկախ բյուջեի հատկացումների ուշացումներից, տարվա առաջին իսկ օվանից այն բոլոր բուժկենտրոնները, որոնք անցած տարվա ընթացքում ԱՆ-ի հետ ունեցել են պետպատվերով սպասարկման  պայմանագրեր (Երևանում և մարզերում), սուր ինֆարկտով բուժկենտրոն տեղափոխված  որևէ հիվանդի դեպք չեն անտեսել, ստենտավորումն իրականացվել  և իրականացվելու է անվճար՝ սահմանված նորմի համաձայն՝ հետագայում պետբյուջեից հատկացվող գումարներից  փոխհատուցուման նպատակով։
Ո՞վ իրավունք ունի վիրահատվել ծրագրի շրջանակներում և քանի՞ ստենտն է անվճար
Պետության կողմից երաշխավորված սրտի անհետաձգելի վիրահատության ծրագրից իրավունք ունեն օգտվել  այն քաղաքացիները, ովքեր ներառված չեն անվճար վիրահատության իրավունք ունեցող որևէ խմբում` անկախ սոցիալական կարգավիճակից:  Յուրաքանչյուր քաղաքացու տարվա ընթացքում պետպատվերի շրջանակներում  կարող է սպասարկվել միայն մեկ անգամ՝ տեղադրելուվ ոչ դեղապատ մեկ ստենտ՝  սուր ինֆարկտի ծանր դեպքերում և   բժշկական համապատասխան ցուցումների առկայության պարագայում։ Այսինքն՝ այս  ծրագրի համար կարևոր է բացառապես հիվանդության աշխտորոշումը և հիվանդի ծայրահեղության աստիճանը: Պետության այս աջակցությունը համարում է կյանք փրկել։
Ի դեպ, վիրահատությունն ու մինչ այդ անհրաժեշտության բերումով իրականացվող լրացուցիչ ծառայությունները (այդ թվում հետազոտություններ)  իրականացվում են պետպատվերի շրջանակներում։ Կարևոր է նշել, որ  ոչ բոլոր բուժհաստատություններն են իրավասու իրականացնել վիրահատություններ՝ ծրագրի շրջանակներում: Թե որ  բժշկական կենտրոնները այս տարի կշարունակեն սրտի անհետաձգելի վիրահատություններ անել, դեռևս  հստակ չէ: