Գիշերօթիկ դպրոցները կվերակազմակերպվեն այլընտրանքային խնամք իրականացնող տների
Երեխաների իրավունքների լիակատար պաշտպանության, երեխայի՝ ընտանիքում ապրելու իրավունքի իրացման նպատակով Հայաստանում կներդրվի այլընտրանքային խնամքի ծառայություն, որի նպատակով շուրջօրյա՝ գիշերօթիկ, խնամքի հաստատությունները կվերակազմակերպվեն ավելի փոքր տների:
Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում այլընտրանքային խնամքի ծառայությունը, ինչպիսի՞ բարեփոխումներ են լինելու և ե՞րբ ծրագիրը իրականություն կդառնա հարցերին պատասխանել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Երեխաների հիմնահարցերի բաժնի պետ Լենա Նազարյանը:
Ներկայում նախարարության համակարգում գոյություն ունի շուրջօրյա խնամք իրականացնող 12 հաստատություն՝ 6 մանկատուն, որից 3–ը մասնագիտացված մանկատուն՝ առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների համար(այստեղ վերակազմակերպման խնդիր չկա) և 3–ը ընդհանուր տիպի: Մնացած 6–ը գիշերօթիկ խնամքի հաստատություններ են, որտեղ խնամք են ստանում անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաները: Վերակազմակերպման ենթական չեն նաև Գավառի և Երևանի մանկատները, քանի որ ըստ Լենա Նազարյանի՝ երկիրը դեռևս դրա կարիքն ունի:
«Վերակազմակերպման է ենթակա Վանաձորի մանկատունը, որի փոխարեն կգործեն փոքրիկ տներ, որպեսզի մանկատան այդ մեծ հաստատությունների գաղափարը դուրս գա, և երեխաները հիմնականում ընտանեկան տիպի խնամք ստանան: Դրանք կլինեն այն երեխաները, որոնց հնարավոր չէ հետ ուղարկել կենսաբանական կամ ընդլայնված՝ հարազատների ընտանիք, կամ անհնար է հանձնել որդեգրման՝ խնամատար ընտանիք: Եթե այս այլընտրանքները չգործեն, միայն այդ դեպքում է նախատեսվում երեխաներին այդ տներ տեղափոխել:
Այսօր խնամվողների մոտավորապես 17%–ը միայն կարող է կենսաբանական ընտանիք գնալ, մյուսները այլընտրանքային խնամքի կգնան: Իսկ նրանց, որոնց հնարավոր չի լինի տեղավորել այլ ընտանիքներ, կմնան այդ փոքր տներում»,– ասաց Լենա Նազարյանը:
Նախարարության գնահատման արդյունքում ենթադրվում է, որ Վանաձորում երկու փոքր տուն կլինի, որտեղ կխնամվեն առնվազն 2 տասնյակ երեխա: Տները կլինեն ուրիշ վայրում, իսկ մանկատան շենքը կամ կլուծարվի կամ սոցիալական բնակարանային ֆոնդի մեջ կմտնի: Խնամքի նոր տները կամ կկառուցվեն կամ կգնվեն: Հնարավոր է դրանք լինեն 3–4 սենյականոց բնակարաններ:
«Ամբողջ հանրապետությունում ունենք երեխաների խնամքի և պաշտպանության 6 գիշերօթիկ հաստատություն: Դրանք բոլորը վերակազմակերպվելու են այլընտրանքային ծառայություններ տրամադրող հաստատությունների՝ միայն ցերեկային բաղադրիչով: Գիշերը երեխան մնալու է կամ կենսաբանական ընտանիքում, կամ խնամատարի, կամ խնամակալի տանը, բայց ոչ՝ հաստատությունում»,– նշեց մեր զրուցակիցը:
Նազարյանի խոսքով՝ կառավարության որոշումներն արդեն պատրաստ են, և երբ այս մասին որոշումը դրվի շրջանառության մեջ, նախատեսվում է շատ կարճ ժամկետներում ներկայացնել այն կառավարությանը և հաստատվելուց հետո 12–ամսյա ժամկետում վերակազմակերպման գործընթացը հասցնել ավարտին:
Հարցին, թե այս ծրագրի իրականացման հետ կապված ի՞նչ խոչընդոտներ կան՝ Լենա Նազարյանը պատասխանում է, որ խոչընդոտը գործընթացն է, և իրենք կոչված են այն հաղթահարելու:
Դիտարկմանը, թե վերակազմակերպման ընթացքում ինչպե՞ս է կատարվելու մասնագետների վերաբաշխումը և արդյո՞ք հնարավոր է, որ որոշ մասնագետներ անաշխատանք մնան, նախարարության աշխատակիցը պատասխանեց, որ մասնագետներն իրենց աշխատանքը չեն կորցնի:
«Այստեղ կլինի համագործակցություն զբաղվածության գործակալությունների հետ, որպեսզի աշխատանք ունեցող անձինք անգործ չմնան: Հույս ունենք, որ հնարավոր կլինի տեղավորել: Համենայն դեպս վերակազմակերպման փորձ մենք ունենք: Դեռևս 2008 թ. Կրթության և գիտության նախարարության կողմից համակարգ եկան գիշերօթիկ խնամքի հաստատությունները, որոնք մինչ այդ կոչվում էին առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող, որբ և սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաների հատուկ դպրոցներ: Սրանք դարձան գիշերօթիկ խնամքի հաստատություններ և այն ժամանակ ոչ մի աշխատող չկորցրեց իր աշխատանքը, բոլորին կարողացանք պահել»,– ասաց նա: