Գառնին ոչ թե հեթանոսական տաճար է, այլ՝ ազգային սրբավայր. «Փաստ»
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Թանգարանների ու արխիվի տնօրեն Ասողիկ քահանա Կարապետյանի կողմից հրապարակած տեղեկությունը բավականին խանդավառությամբ էին ընդունել ֆեյսբուքյան օգտատերերը: Նույնիսկ մեկնաբանություններ եղան, թե՝ վերջապես Հայ Առաքելական եկեղեցու սպասավորները համաձայնեցին, որ անկախ կրոնից կան նաև ազգային սրբություններ:
Հիշեցնենք, որ Ասողիկ քահանա Կարապետյանը Գառնի հեթանոսական տաճարի մասին հետևյալ հայտարարությունն էր արել.
«Գառնին հեթանոսական տաճար չէ. Գառնին հայ ազգի սրբավայրերից մեկն է: Բավական է խարխափել անգիտության խավարի մեջ. վերջապես ե՞րբ պետք է ի զորու լինենք ճիշտ կերպով ընկալելու մերազնյա պատմությունը և հայոց հավատքը (հարկ է պարզել և հասկանալ «հեթանոս» բառի իմաստը և նշանակությունը պատմական տարբեր ժամանակներում):
Հայոց Եկեղեցու համար երբեք էլ չի եղել հեթանոսական շրջան, Հայոց Եկեղեցին երբեք էլ չի մերժել նախաքրիստոնեական շրջանի մեր անցյալը: Մենք նույն ազգն ենք՝ մեր անցյալով, ներկայով և ապագայով: Մենք նույն հայությունն ենք ներկայացնում հազարավոր տարիներ` Սուրբ Արարատի լանջերի շուրջ:
Քրիստոնեությամբ մենք չհեռացանք մեր ազգի սուրբ հավատքից` լուսապաշտությունից, այլ, ընդհակառակը, կատարելապես ճանաչեցինք Իրական ու Ճշմարիտ Լույսին և խոր հավատքով ու համոզմունքով դավանեցինք ու երգեցինք` «Առաւօտ Լուսոյ, Արեգակն Արդար, առ իս Լոյս ծագեայ»:
Հետևաբար, չկա հեթանոսական կամ քրիստոնեական տաճար, բայց ունենք հայոց ազգային հավատքի սրբավայր: Եվ, ուրեմն, մենք ՏԵՐՆ ենք մեր պատմական ողջ ժառանգության»:
«Փաստը» «Արորդիների Ուխտ» Մեհենական խորհրդի նախագահ, քուրմ Գագիկ Հայրապետյանից փորձեց պարզել, թե իրենց համար ընդունելի՞ է արդյոք Հայ Առաքելական եկեղեցու քահանայի տեսակետը, թե՝ ոչ:
Նա նույնպես համաձայնեց, որ Գառնին ազգային է և պատկանում է բոլորին և նշեց, որ Առաքելական եկեղեցու քայլերը ցույց են տալիս, որ իրենք ճշմարտության փոքր մասն են ասում:
«Եվ դա ասում են այն ժամանակ, երբ դա իրենց հարմար է: Բայց որ Գառնու տաճարը բոլոր հայերինն է՝ քրիստոնյաներինը, մուսուլմաններինը, աթեիստներինը և մնացած բոլորինը, դա փաստ է: Եվ լավ է, որ սկսել են նման ձևով մտածել: Բայց դրան կհավատանք, եթե փորձեն մինչև վերջ անկեղծ լինել: Նույնիսկ Հռոմի Պապը Խաչակրաց արշավանքների, ինկվիզիցիայի համար ողջ աշխարհից ներողություն խնդրեց: Մեզ մոտ կրոնի մուտքը եղել է հեղաշրջմամբ, կոտորածով և ազգի ոչնչացմամբ: Եվ այդ ամենը եղել է այլազգիների կողմից: Այս քայլով կարելի է մտածել, որ նրանք վերանայում են անցյալը: Մի օր պետք է դա տեղի ունենա և որքան շուտ լինի, այնքան ավելի լավ»,– ասաց քուրմ Գագիկ Հայրապետյանը:
Բացի այդ, նա նշեց, որ հեթանոս ասելով պետք է հասկանալ «էթնոս» և «ազգ» բառերը: Քուրմը նաև հույս հայտնեց, որ կգա մի ժամանակ, երբ բոլորը մեկ սեղանի շուրջ կնստեն ու կվերանայեն հայ ժողովրդի իրական պատմությունը և ոչ թե պատմության պատառիկները:
«Տարբեր ժամանակաշրջաններում սխալներ են եղել: Եվ եթե մենք այդ սխալները չգիտակցենք, չվերլուծենք ու չշտկենք, ապա այդ սխալները սապատի նման մեր ուսերին կմնան և ողջ կյանքում կխանգարեն: