Սկսվել է հերթական պահեստազորի ճշտումների ժամանակաշրջանը և դրա պատճառով խուճապի մատնվել պետք չէ. «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթն իր ընթերցողից ահազանգ էր ստացել, որ թաղային ոստիկանության աշխատակիցն ու համայնքի զինվորական կոմիսարիատի ներկայացուցիչը վաղ առավոտյան ներկայացել են իրենց տուն և իրեն հանձնել զինկոմիսարիատ ներկայանալու մասին ծանուցումը: Ծանուցումը ստանալուց հետո քաղաքացին զինգրքույկով ներկայացել է իր համայնքի զինկոմիսարիատ, որտեղ նրանից վերցրել են զինգրքույկը և տեղեկացրել, թե հաջորդ օրը, որ ժամին, ուր պետք է ներկայանա: Քաղացուն զայրացրել էր ընտանիքի անդամների ներկայությամբ նման ձևով ծանուցումը հանձնելը և այն անորոշությունը, որի մեջ հայտնվել էր ինքը: Ընտանիքի անդամներն էլ իրենց հերթին էին խուճապի մատնվել, մտածելով թե ուր որ է՝ պատերազմ է սկսվելու, դրա համար էլ Պաշտապնության նախարարությունը սկսել է թակել սովորական քաղաքացիների դռները:
Հարցի մասին պարզաբանում ստանալու համար «Փաստը» դիմեց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանին: Նա տեղեկացրեց, որ սկսվել է պահեստազորի ճշտումների և կանչի ժամանակաշրջանը, որի ժամանակ բոլորը պարտավոր են ներկայանալ զինկոմիսարիատներ, անկախ քաղաքացիների աշխատանքային պարտավորություններից:
«Բացի այդ, գործատուները պարտավոր են հաշվի առնել դա և իրավունք չունեն խոչընդոտելու այդ գործընթացներին: Դա օրենքում հստակ գրված է, որի մասին ցանկացած գործատու պարտավոր է տեղեկացված լինել: Ես վստահ եմ, որ բոլոր գործատուներն էլ այդ մասին գիտեն, քանի որ առաջին դեպքը չէ, երբ այս ամիսներին պահեստազորի կանչով պայմանավորված նման իրավիճակի հետ են առնչվում: Նույնիսկ պարտավոր են աշխատակիցների հավաքին մասնակցելու օրերի աշխատավարձը վճարել»,– ասաց Ա. Հովհաննիսյանը:
Խոսելով առևտրով կամ այլ անձնական բիզնեսով զբաղվող քաղաքացիների մասին, ովքեր հիմնականում այնքան զբաղված են լինում, որ պարզապես չեն կարողանում իրենց բիզնեսը կամ գործը թողնել և մի քանի օրով մեկնել զորավարժությունների, ՊՆ մամուլի խոսնակն ասաց, որ նման հարցերով զինկոմիսարիատը չի կարող զբաղվել:
«Եթե քաղաքացին ընտանիք պահելու խնդիր ունի, ապա մենք էլ պետության անվտանգության խնդիր ենք լուծում: Շատերը գիտակցաբար են մոտենում այս հարցին և չեն թողնում, որ խնդիրներն այնքան բարդանան, որ իրենց տուն գան»,– ասաց Ա. Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց նաև, որ շարքային կազմի հավաքներին մասնակցում են մինչև 50 տարեկան քաղաքացիները, անկախ այն հանգամանքից, թե երբ է պարտադիր ծառայություն անցնել ու երբ զորացրվել: Նա նաև տեղեկացրեց, որ հավաքների միջին ժամկետը 1–2 շաբաթ է, սակայն սովորաբար այն տևում է 1–ից մինչև 5–6 օր: Բացի այդ, ամեն տարի մի քանի հազար մարդ նույն ծրագրով անցնում է այս ճշտումների փուլը և հասարակությունը հիմնականում իրազեկված է այդ մասին:
«Ցանկացած զինապարտ պարտավոր է նման կանչերին արձագանքել, իսկ եթե քաղաքացին գտնվում է արտերկրում կամ ունի առողջական խնդիր, ապա պետք է այդ մասին տեղեկացնի զինկոմիսարիատին կամ ներկայացնի տեղեկանք»,– հավելեց Ա. Հովհաննիսյանը: