Ժողովրդական արվեստի, առողջ ապրելակերպի և բնության մոտ 1500 սիրահարներ մասնակցեցին «Հայ բույս» փառատոնին
ՀՀ Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում հուլիսի 1-ին կայացել է ամենամյա «Հայ բույս» փառատոնը: Այն զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանն ուղղված նախագիծ է, որն  անցկացվում է 2015 թվականից: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին փառատոնի կազմակերպիչները՝ հավելելով. «Փառատոնն այս տարի հագեցած էր ազգային և ժողովրդական արվեստի գործերի, սենսորային և ուսուցողական խաղերի, տարազի, խոհանոցի, յոգայի և առողջ ապրելակերպի, կավագործության և գորգագործության, արշավների սիրահարների համար նախատեսված բազմազան միջոցառումներով:
Հավատարիմ մնալով նախորդ տարիների ավանդույթին՝ «Հայ բույս» փառատոնն իր հյուրերին այս տարի ևս ներկայացրեց 20 մետր  երկարություն ունեցող լավաշով խաղաղության մեծ բրդուճը՝ հայկական խոտաբույսերով և Հայաստանում ու տարբեր երկրներում արտադրված պանրատեսակներով, որը խորհրդանշում է ընտանիք (հաց), կյանք (հայկական խոտաբույսեր) և խաղաղություն (պանրատեսակներ): Խաղաղության մեծ բրդուճը պատրաստվեց «Տոնացույց» ժողովրդական թատրոնի ուղեկցությամբ և տարբեր երկրների դիվանագիտական ներկայացուցիչների անմիջական մասնակցությամբ:
«Հայ բույս» փառատոնի այցելուների քանակը տարեցտարի ավելանում  է՝  այս տարի հասնելով մոտավորապես 1500-ի, ինչը  վկայում է այն մասին, որ փառատոնը դարձել է սպասված իրադարձություն:
«Այս փառատոնով մենք նպատակ ունենք ներկայացնել ևժողովրդականացնել Տավուշի մարզի հարուստ բուսական աշխարհը՝ որպեսկարևորագույն ռեսուրսբարձրացնել իրազեկվածությունը Հայաստանումաճողբայց անհայտ բույսերի կիրառմանօգտակարությանբուժականնշանակության վերբերյալ ինչպես տեղացիներիայնպես էլզբոսաշրջիկների շրջանումԲացի տաղավարներիցորտեղ ներկայացվածեն հայկական խոտաբույսերից տարբեր արտադրանքներ՝ խնամքիմիջոցներթեյերաքսեսուարներդեղամիջոցներնաև ամեն տարիփառատոնի  շրջանակներում  իրականացնում ենք «Հայաստանիխոտաբույսեր» խորագրով թեմատիկ արշավային և ճանաչողական  տուրեր,որի  մասնակիցները ծանոթանում են վայրի բույսեր հավաքելուգործընթացին,  ուտելու համար պիտանի և ոչ պիտանի բույսերին  և այլն»,- նշեց «Հայ բույս» փառատոնի համահիմնադիր Գայանե Աղայանը:
Անդրադառնալով փառատոնի շրջանակներում իրականացվող միջոցառումներին՝«Հայ բույս» փառատոնի համահիմնադիր Գայանե Չիբուխչյանը նշեց.«Փառատոնը  ներկայանում է ինչպես ճանչողականուսուցողական,այնպես էլ ժամանցային միջոցառումներովՓառատոնի ժամանակ տարբերհարթակներում զուգահեռաբար անցկացվում են  թեմատիկ վարպետությանդասերորոնց ընթացքում հյուրերին սովորեցնում են բույսերիցպատրաստել կենցաղային պարագաներզովացուցիչ ըմպելիքներ,ծանոթացնում են հայկական ազգային տարազների բուսականզարդանախշերինխոտաբույսերով գորգագործությանըՀյուրերը կարող ենմասնակցել նաև բացօթյա յոգայի դասընթացներիհայկական թեյերիհամտեսի  և այլնի»
«Հայ բույս» փառատոնի  այս տարվա նորույթը «Հայաստանի գույներ» 10 մետրանոց գեղարվեստական կտորից պաննոն էր, որի վրա ներկայացված էին փառատոնի մասնակիցների լոգոները՝ կնիքի տեսքով  և հյուրերի մատնաներկերով նկարազարդումները:  Իսկ  փառատոնի ավարտին կտորի մասերը որպես վզկապեր բաժանվեցին ներկաներին:
Փառատոնի ընթացքում  տեղի ունեցավ նաև «Ենոքավանյան պոլո» ձիերով շոուն:
Միջոցառումներն ուղեկցվեցին թատերական և երաժշտական ներկայացումներով, ելույթ ունեցան Միքայել Ոսկանյանն իր  «TurUp» քառյակով, ջութակահարուհի Սոնա Ազարյանը, DJ Beatman-ը, Իջևանից «Puzzle's 5 peaces» խումբը և DJ Համոն:
«Հայ բույս» փառատոնին մասնակիցների թվում էին «Տերյան մշակութային կենտրոնը», «Ֆոտո ատելիե Մարաշլյան» ստուդիան, «Հանգույց» համույթը, «Կարին» ազգագրական երգի ու պարի համույթը Գագիկ Գինոսյանի ղեկավարությամբ, Իջևանի «M-STUDIO» պարի խումբը, «Նռան հատիկներ» նախագիծը, «Իջևանի երիտասարդական կազմակերպությունը» և այլն:
Փառատոնի մուտքը ազատ էր»: