Հայկական վարորդական իրավունք ունեցող օտարերկրացիները տվյալ երկրում պատասխանատվության ենթարկվում են տվյալ երկրի օրենքով. ոստիկանություն
Ոստիկանության լրատվական ծառայության ԶԼՄ-ների հետ կապի բաժնի պետք Էգդար Ջանոյանը Facebook-ի իր էջում մասնավորապես գրել է. «1968 թվականի նոյեմբերի 8-ին Վիեննա քաղաքում ստորագրված «Ճանապարհային երթևեկության մասին» կոնվենցիայով և դրա հետագա փոփոխություններով ու լրացումներով վարորդական վկայականներին ներկայացվող պահանջներին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի պահանջներին համապատասխանող ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հատկացված ազգային և միջազգային վարորդական վկայականները վավեր են կոնվենցիայի անդամ բոլոր երկրներում, և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար միջազգային ավտոմոբիլային երթևեկությանը մասնակցելու նպատակով ոչ մի խոչընդոտ չեն ներկայացնում:
Վրաստանի, ինչպես նաև ցանկացած այլ պետության քաղաքացիների կողմից այլ երկրի վարորդական վկայականով տվյալ երկրի տարածքում տրանսպորտային միջոց վարելու համար նախատեսված վարչական պատասխանատվության հարցը կարգավորվում է տվյալ երկրի օրենսդրությամբ»:
Նշենք, որ հուլիսի 5-ին Վրաստանում Ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցները  տուգանել էին Վրաստանի քաղաքացի, սակայն հայկական վարորդական իրավունք ունեցող մոտ 20 վարորդի 500 լարիի չափով (100 հզր դրամ): Սակայն, Tert.am-ի հետ զրույցում Վրաստանի Նինոծմինդայի մունիցիպալիտետի ղեկավար Գագիկ Կարսլյանն ասել էր, որ Ներքին գործերի նախարար Գիորգի Մղեբրիշվիլիի հրամանով տուգանքները չեղարկվել են: