Sputnik Արմենիա մամուլի կենտրոնում
տեղի կունենա մամուլի ասուլիս՝ «Հայաստան-Իսրայել. երկկողմ հարաբերութունների զարգացման դինամիկան» թեմայով։ Սեպտեմբերի 10-13-ը Քնեսեթի փոխխոսնակը բարեկամության միջխորհրդարանական խմբի անդամների ու «Հայաստան-Իսրայել» հասարակական ֆորումի ներկայացուցիչների հետ եռօրյա աշխատանքային այցով Երևանում էին։ Ասուլիսի մասնակիցները կամփոփեն այցը, կպատմեն ընդհանուր հետաքրքրությունների, տարբեր ուղղություններով համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնման և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին։ Ասուլիսի բանախոսներ՝ «Հայաստան-Իսրայել» հասարակական ֆորումի համանախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը, «Հայաստան-Իսրայել» հասարակական ֆորումի համանախագահ, Քնեսեթի նախկին պատգամավոր Ալեքսանդր Ցինկերը։
«Պոստ Սկրիպտում» մամուլի ակումբում
թուրքագետ Մուշեղ Խուդավերդյանը կխոսի Իրաքյան Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեի դեմ հարևան պետությունների պայքարի, ինչպես նաև Արևմուտք-Թուրքիա հարաբերությունների լարվածության աճի մեծացման նոր փուլի մասին:
«Հայացք» մամուլի ակումբի
հյուրերն են ԵՊՀ հնագիտության ամբիոնի վարիչ, արշավախմբի ղեկավար Հայկ Ավետիսյանը, հնագետ Գագիկ Սարգսյանը, պատմաբան և գրող Բակուր Կարապետյանը, պեղումների հովանավոր, ԱՄՆ-ից ընտանիքով Բերձոր մշտական բնակության եկած, դպրոցաշինությամբ զբաղվող Ստեփան Սարգսյանը: Թեման՝ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ու ԵՊՀ հնագիտության ամբիոնի համատեղ արշավախումբը Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Երկաթե դարի ամրոցում, բուրգ աշտարակ է հայտնաբերել:
«Բլից ինֆո» մամուլի ակումբում
«Սեպտեմբերի 17-ին հայ առաքելական եկեղեցին նշում է Խաչվերաց տոնը: Տոնի խորհուրդը և երիտասարդների պայքարը սնոտիապաշտության դեմ» թեմային կանդրադառնան Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Պետրոս ավագ քահանա Մալյանը և Արարատյան հայրապետական թեմի երիտասարդաց միությունների փոխատենապետ Անի Թովմասյանը:
«Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում
տեղի կունենա ասուլիս՝ լիբանանահայ գործարարի մասնակցությամբ։ Թեման՝ «Հայաստանում փորձում են ահաբեկել սփյուռքահայ գործարարին՝ ահաբեկումը սկսելով անասունների հետ հաշվեհարդարից»։
հոգեբան Սամվել Խուդոյանը կանդրադառնա  մարդկանց վրա սոցիալական ցանցերի ազդեցության թեմային:
«Մեդիա կենտրոնում»
տեղի կունենա Ժողովրդավարության միջազգային օրվան նվիրված հարցազրույց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանի հետ՝ «Ժողովրդավարության հաստատման խոչընդոտներն ու մարտահրավերները Հայաստանում» թեմայով:
«Հենարան» մամուլի ակումբում
կհյուրընկալվի ազգագրագետ Սվետլանա Պողոսյանը: Թեմա՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցին այս տարի Խաչվերացը (ժողովրդի մեջ առավել հայտնի Սուրբ Խաչի կամ Սբխեչի տոն) նշելու է սեպտեմբերի 17-ին. ավանդույթներ և նորույթներ. տոնական ուտեստների առանձնահատկությունները:
տեղի կունենա Մոսկվայի «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբի սեփականատեր Արամ Գաբրելյանովի ասուլիսը՝ Մոսկվայի հետ տեսակապի միջոցով։ Մոսկվայի «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբը խաղում է Ռուսաստանի պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլային լիգայում։ Թիմն առաջատար դիրք է զբաղեցնում «կենտրոնական» խմբում։ «Արարատը» խաղաշրջանի սկզբից ոչ մի պարտություն չի կրել։ Մամուլում պարբերաբար խոսվում է ակումբի հավանական փակման մասին։ Քննարկվում են նաև «Արարատի» ֆինանսավորման հարցերն ու ակումբի ճակատագրի թեման։
քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը կխոսի Սիրիայից Արևմտյան հատուկ ծառայությունների փախուստի, ինչպես նաև Դեր Զորի ապաշրջափակման և տեղի հայերի հետագա անելիքների մասին:
տեղի կունենա ասուլիս՝ «Ազգային Տարազ» փառատոնի կազմակերպիչների մասնակցությամբ։ Թեման՝ «Մի քանի օրից կմեկնարկի «Ազգային Տարազներ» ցուցադրության մրցույթ փառատոնը. փառատոնի նախնական փուլի արդյունքները. կազմակերպչական խմբի կատարած աշխատանքները և չլուծված խնդիրները»։ Բանախոսներ՝ Գեղեցիկ արվեստների ազգային ակադեմիայի ռեկտոր և հիմնադիր Էդուարդ Սեդրակյան, Մշակույթի նախարարության Հայաստանի գուսանական և ժողովրդական երգի պետական անսամբլի խմբավար և մեներգչուհի Լաուրա Մամյան, հանրահայտ հագուստի դիզայներ, մոդելավորող Արտյոմ Սյունեցի, դիզայներ Ժոզեֆինա Մուսախանյան:
15:00-ին
«Հոդված 3» ակումբում (Թումանյան 26ա)
սեպտեմբերի 15-16-ը եւ 23-24-ը՝ ժամը 15:00-ին տեղի կունենա «Սերունդների բանախոսություն ՀՀ արտաքին քաղաքականության շուրջ» խորագրով ինտերակտիվ բանախոսություն/քննարկումների շարք: Միջոցառումը կազմակերպվում է #Livetalks նախագծի շրջանակում «Երիտասարդ վերլուծաբանների հայաստանյան կենտրոն» ՀԿ-ի կողմից՝ ՀՀ անկախության 26-ամյակին ընդառաջ: Բանախոսություններով հանդես կգան ինչպես ԵՎՀԿ վերլուծաբաններ, այնպես էլ Հայաստանում ճանաչված այլ մասնագետներ, դեսպաններ, վերլուծաբաններ և փորձագետներ: