Գագիկ Մանասյան. «Ծիծեռնակաբերդում հնչեց Առնո Բաբաջանյանի` մինչ օրս չկատարված բացառիկ ստեղծագործություն»
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրեն, «Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի հիմնադրամի» հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար, մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Մանասյանն այն համոզմանն է, որ «Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի հիմնադրամի», Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունների հետ համատեղ կազմակերպված Առնո Բաբաջանյանի 100–ամյակին նվիրված միջպետական փառատոնը լայնամասշտաբ մշակութային իրադարձություն էր, որը նոր շունչ տվեց ինչպես հայ–ռուսական մշակութային երկխոսությանն, այնպես էլ այն քաղաքներին, որտեղ անցկացվեց փառատոնը: «Փաստ» օրաթերթի հետ զրույցում նա ասաց. ««Գլխավորը հայրենիքին ծառայելն է» խորագիրը կրող փառատոնն այս օրերին մշակութային նոր շունչ հաղորդեց Վանաձոր, Գյումրի քաղաքներին և մայրաքաղաք Երևանին: Այս միջպետական փառատոնը հայ և ռուս ժողովուրդների մշակութային կապերի ամրապնդման գործում կարևոր հետք թողեց: Բաբաջանյանական հանճարեղ գործերը հանդիսատեսին ներկայացնելուց զատ՝ մենք նաև ծաղիկներ խոնարհեցինք Վանաձորում Հայաստանի և Ռուսաստանի բարեկամության հուշահամալիրում, եղանք նաև Գյումրիում՝ Պատվո բլուրում՝ մատուցելով մեր հարգանքի տուրքը»:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրենը կարևորեց այն հանգամանքը, որ եռօրյա փառատոնի ընթացքում հնչեցին ինչպես Առնո Բաբաջանյանի հայտնի և սիրված ստեղծագործությունները, այնպես էլ մինչ օրս չհնչած, հայ և ռուս ժողովուրդներին անհայտ ստեղծագործություն. «Սեպտեմբերի 20–ին «Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի հիմնադրամի» ղեկավար Արա Բաբաջանյանի, ՌԴ ՊՆ զինվորական նվագախմբի և փառատոնի կապակցությամբ Հայաստան ժամանած մյուս հյուրերի հետ այց կատարեցինք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Մենք հարգանքի տուրք մատուցեցինք 1915 թ.–ին կատարված ոճրագործության զոհերի հիշատակին: Մեր այցը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր նշանավորվեց նաև նրանով, որ ՌԴ պաշտպանության բանակի նվագախմբի կատարմամբ հնչեց Առնո Բաբաջանյանի՝մինչ օրս չկատարված ստեղծագործություն»:
Ամփոփելով եռօրյա փառատոնը՝արվեստի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Մանասյանն ընդգծեց, որ այն ևս մեկ անգամ եկավ ապացուցելու, որ հասարակությունն ունի որակյալ երաժշտության կարիք: Պարոն Մանասյանին հիացրել է այն հանգամանքը, որ հանդիսատեսի շարքերում տեսել է բազմաթիվ երիտասարդներ. «Գովելի է, երբ տեսնում ես, որ Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները նման հզոր նվագախմբի կատարմամբ լսելու էին եկել մեծ թվով երիտասարդներ: Ոգևորվում ես՝ տեսնելով, թե ինչպես են արտիստների հետ մեկտեղ երգում այդ երգերը: Սա փաստում է մեկ բան՝ «Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի հիմնադրամի» նախաձեռնած այս փառատոնն իսկապես սպասված էր»:
Վերջում Գագիկ Մանասյանը նշեց, որ փառատոնով ամեն ինչ չի ավարտվում, ընդհակառակը, սրանով հիմք է դրվում Առնո Բաբաջանյանի 100–ամյակի միջոցառումներին:
«Հիմնադրամը լայնածավալ նախապատրաստական աշխատանքներ է կատարել՝ ընդհուպ հասնելով Չինաստան: Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործություններից մեկը դարձել է Ռուսաստանի Վորոնեժ քաղաքի հիմնը: Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան ևս կազմակերպելու է լայնածավալ միջոցառումներ ողջ աշխարհում, և, փաստորեն, այս փառատոնով իրազեկում ենք հասարակությանը, որ Առնո Բաբաջանյանի 100–ամյակը նշվելու է շատ մեծ շուքով: Համերգները կամփոփվեն Առնո Բաբաջանյանի մասին պատմող ֆիլմում, կբացվի թանգարան, որտեղ կցուցադրվեն բացառիկ ցուցանմուշներ, և սա դեռ ամենը չէ»,– ասաց մեր զրուցակիցը:
Инициатива Idram-а, Mediamax-а и фонда «Айорди» к Дню дарения книгКлеймированный стигмой стыда и позора: кого радуют действия властей Армении? «Паст»«АйаКве» представляет политическую заявку с повесткой смены власти: «Паст»Какие планы у Запада и Пашиняна относительно железной дороги? «Паст»Глава крупнейшего в Европе завода по производству вооружения: Война в Украине не закончится в 2026 годуЦентральный комитет АРФ Дашнакцутюн в Греции: Считаем неуместным встречаться с президентом АрменииIDBank открыл представительство в Глендейле, штат КалифорнияБилл Гейтс обсудил в Китае сельское хозяйство, медицину и сферу ИИПослание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницыВласти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданинаАкция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в БербанкеСледственный комитет «опровергнув», по сути фактически подтвердил: «Паст»«Серии» нападок на Национальную идентичность: «Паст»Впечатляющая заявка «Сильной Армении» и неприкрытая паника «Гражданского договора»: «Паст»Чем мешает Николу Пашиняну видеоролик Гимна? «Паст»Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о КарапетянеПашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных МинюстаМакрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизмХудатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭСTeam Holding объявляет о начале второго этапа размещения долларовых облигаций; Андеррайтер - Freedom Broker Armenia.Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделе Глава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границыОплату услуг Ucom теперь можно осуществлять через Fast Shift «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказокПредставители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласияПатрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи ИранаТрамп анонсировал визит в Китай в апрелеСоздают хаос, а затем думают, как его преодолеть: «Паст»Противоположная сторона… антицерковной «реформы»: «Паст»Ucom предлагает корпоративным клиентам комплексную услугу по построению внутренних сетей С какой политической силой будет участвовать на выборах «Страна для жизни»? «Паст»На пути к разрушению церкви «хватается за пену»: «Паст»Еврокомиссия объявила о мерах по ускорению производства дронов и систем противодействия имВодитель пострадавшего вследствие камнепада на проспекте Мясникяна автомобиля рассказал, как это былоВ Армении начнет работать монетизация YouTubeСуд в Германии приговорил к тюремному сроку гражданина США по делу о шпионаже в пользу КитаяЮнибанк стал членом А-уровня Армяно-британской торгово-промышленной палаты Зимние приключения продолжаются в Myler: Idram&IDBankСовет Европы согласился лишить дипломатического иммунитета бывшего генсека в связи с делом Эпштейна Сила одного драма — общественной организации Матeмик Учёные впервые исследовали банки Дарвина с помощью уникального лазерного метода без вскрытияРубен Варданян: Я представляю армянский народ здесь, на этом суде, не боюсь никакого наказания или решенияПервый трейлер «Дьявол носит Prada 2» — смех, интриги и стильВалерий Царукян продолжит карьеру в «Ахмате»В Москве состоится масштабное шоу скрипача-виртуоза Самвела АйрапетянаТрамп: Иран поступил бы глупо, если бы не заключил сделку с СШАНетаньяху обсудил в Вашингтоне с Уиткоффом и Кушнером переговоры США с ИраномК каким ещё мерам прибегнет Пашинян, чтобы сорвать Собрание епископов? «Паст»Попытаются применить «западный» сценарий в «армянизированном» варианте: «Паст»