Դժգոհություն. սահմանամերձ համայնքներին տրված արտոնությունն աննպատակ է
Պետության կողմից սահմանամերձ համայնքներին տրված արտոնություններն աննպատակ են՝ պնդում են գյուղացիները:
Պետությունը սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների սոցիալական բեռը թեթևացնելու նպատակով հողի, ջրի և գազի հարկերը զեղչում է: Բնակիչները, սակայն, դժգոհում են, որ այդ արտոնություններն իրենց խնդիրները չեն լուծում:
Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի սահմանամերձ Բարեկամավան, Կոթի, Ոսկեպար, Ոսկեվան, Բաղանիս համայնքները գազաֆիկացում ունեն: Տեղի բնակիչները դեռևս չեն օգտվում երկնագույն վառելիքից: Գյուղացիները գումար չունեն, որ իրենց տները գազատար խողովակ անցկացնելու աշխատանքների համար գազի ծառայության աշխատակիցներին վճարեն:
«Գազ չունենք մեր տներում, ի՞նչ արտոնություն, 7 գյուղում գազի խողովակները քաշած են, բայց գազ մեջը չկա: Ասում եմ՝ իմ ուժերով խողովակը բերեմ քաշեմ, մեր տանը խողովակ կա սովետից մնացած, ասում են՝ չէ, նոր խողովակ է պետք: Նպաստով ապրող մարդը ո՞նց կարա խողովակին փող տա: Արդեն քանի տարի է, գազը բերել սաղին ցույց են տալիս, որ տեսեք՝ Ոսկեպարը գազ ունի, բայց մենք գազը չգիտենք ինչ բան է»,– Past.am-ի հետ զրույցում ասաց Ոսկեպարի բնակիչ Սոկրատ Պապյանը:
Այսօր սահմանամերձ համայնքների բնակիչների պահանջը պետությունից մեկն է՝ նրանք աշխատատեղեր են պահանջում: Ոսկեպարցիների խոսքով՝ միայն համայնքում աշխատատեղեր բացելու ժամանակ գյուղացին կարող է իր հողին կառչած ապրել:
«Գնում են Ռուսաստան մի երկու կոպեկ աշխատում ու գալիս: Եթե մեզ մոտ էլ մի ձեռնարկություն բացեն, մենք մեր փողը կստանանք, ու մեր ջրի ծախսն էլ մենք կվճարենք»,– նշեցին ոսկեպարցիները:
ՀամագյուղացուխոսակցությանըմիջամտումէՍպարտակԿոստանդյանը: Նաէլիրդարդնունի. հողերըԱդրբեջանականսահմանինենմնացել:
«Հողերը չենք մշակում, հողի հարկն էլ մեզ պետք չէ: Ստից ձև է, թե մենք սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին օգնում ենք: Դա աչքակապոցի է, ուրիշ ոչ մի բան, որ իրենց ծրագրերում գրեն, թե օգնում են մեզ»,– զայրացավ մեր զրուցակիցը:
Չնայած սահմանված արտոնություններին, սահմանապահ համայնքների բնակիչները շարունակում են ապրել իրենց հոգսերով՝ սպասելով Ռուսաստանի Դաշնությունում ապրող ու աշխատող բարեկամների ֆինանսական օգնությանը: