Դատարկ դահլիճներում շոուն ճիշտ չէ.Գյումրիին համաչափ զարգացում է պետք՝ մեկ փողոցով մարդկանց չես գրավի
Մեր հյուրն է «Շիրակ կենտրոն» Վարչապետ Կարեն Կարապետյանըտարեսկզբին Շիրակի մարզ կատարած այցելությունից հետո հայտարարել էր, որ ներկայացված 8 բիզնես ծրագրերից 7–ն ընդունվել է: Կառավարության ներկայացուցիչները մինչ օրս կարևորում են Գյումրին որպես զբոսաշրջության կենտրոն զարգացնելու ուղղությունը: «Կումայրի» պատմական կենտրոնի զարգացման ուղղությամբ ևս քայլեր էին ձեռնարկվում:
– Պարոն Թումասյան, վարչապետի այցից հետո բավականին ժամանակ է անցել: Բիզնես ծրագրերի իրագործման շունչը զգո՞ւմ եք: Հասարակական հատվածի հետ այս ընթացքում քննարկումներ եղե՞լ են:
– Վարչապետը հայտարարեց, որ տարբեր մարդիկ պետք է գան Գյումրի՝ մասնավորապես «Կումայրի» արգելոցի զարգացմանն ուղղված նպատակով: Գլոբալ առումով որևէ բիզնես ծրագրի ծանոթ չեմ՝ կա Գյումրին որպես տուրիստական քաղաք դարձնելու տեսլականը:
Պետությունը, եթե շատ էլ ցանկանա, չի կարող այնպիսի բիզնես ծրագիր ստեղծել, որի միջոցով կապահովի ամբողջ քաղաքի ճյուղային զարգացումը:
Կումայրին այսպես թե այնպես կար, իրենք չէ, որ կառուցում են:
Իրականում իրենք մի քանի խնդիր պետք է լուծեն՝ առաջինն աղքատության կրճատումն է: Քանի դեռ աշխատատեղերի միջոցով աղքատությունը չի կրճատվել, մարդիկ սոցիալական խնդիրների առաջ են կանգնելու: Շուտով ձմեռ է, մարդիկ վառելիք չունեն, իսկ տնակները գազաֆիկացված չեն: Միայն նպաստի հույսով ապրող ընտանիքները ոչ միայն սովի, այլև ցրտահարության կմատնվեն:
Վառելիքի և սննդամթերքի խնդիրները հրատապ պետք է լուծվեն: Արհեստական շնչառության պես մի բան է պետք, որ մարդիկ ի վիճակի լինեն իրենց միջոցով քաղաքը վերականգնել:
Մի քանի մեծահարուստ ընտանիք արտագաղթող ընտանիքներից երեք–չորս բնակարան է գնել: Գիտեմ նաև, որ երկու փոքրիկ հյուրատներ են կառուցվում: Բայց սա բիզնես ծրագիր չէ: 60–70 հազար գործազուրկ ունեցող քաղաքին 10 աշխատատեղ ունենալն էլի բան է: Բայց արտագաղթն ու աղքատությունն ավելի արագ տեմպերի են հասնում, քան իրենց պատկերացումներն են:
Իսկ հասարակական սեկտորի հետ քննարկում չի եղել՝ հասարակության և ժողովրդի հետ երկխոսություն չկա: Երբ մարդիկ ճակատագրի, կյանքի ու երեխաների առողջության խնդրի առաջ են կանգնած, չի կարելի ամեն ինչ շոուի վերածել: Տխուր միջոցառումներ, համերգներ կանեն, իսկ լքված և դատարկ դահլիճներում շոուն ճիշտ չէ: Հիմա այդ վիճակն է:
– Իսկ Գյումրին զբոսաշրջության կենտրոն դարձնելու ուղղությամբ նկատելի ծրագրեր կա՞ն:
– Զբոսաշրջություն ասելով հասկանում ենք Սփյուռքի մեր հայրենակիցների այցը՝ այն էլ միայն ամռան ամիսներին: Բացի այդ, մի քանի ժամով են գալիս: Ի տարբերություն նախորդ տարիների, տուրիստական գործակալություններն այցերի ժամերը շատացրել են, բայց մարդիկ գալիս են ու արագ հեռանում:
Ես չեմ հասկանում՝ ինչո՞ւ են արագ հեռանում, երբ Շիրակի մարզը շատ պատմաճարտարապետական կառույցներ ունի: Ուղղակի գրավիչ չենք դարձնում: Իշխանության ներկայացուցիչներին պատկանող բիզնեսները, սրճարանները և խանութները Երևանում են, և իրենք շահագրգռված են, որ զբոսաշրջիկը Երևանի իրենց կառույցներում գումար ծախսի:
Այս համատեքստում ծիծաղելի է, որ հույսը դրել են միայն տուրիզմի զարգացման վրա:
Ինչ վերաբերում է նկատելի ծրագրերին, ապա այս տարի մեկ փողոց սալիկապատվեց ու նորոգվեց: Իհարկե, լավ է: Լավ է նաև հյուրատների հիմնումը: Բայց միայն այդքանով խնդիրները չեն լուծվի: Սա զարգացման փոքր նշույլ է, բայց քաղաքը ահավոր ծանր վիճակում է
Պարզապես քաղաքի համաչափ զարգացման ծրագրեր պետք է մշակել: Իրենք ուզում են մեկ փողոցով գրավել մարդկանց: Դա չմտածված ծրագիր է, որը կխանգարի քաղաքի համաչափ զարգացմանը: