Վարչական գործերն ուշ քննելու պատճառը միայն դատավորների թիվը չէ, այլ նրանց մարդկային գործոնը. փաստաբանը` ԱՆ-ի նախագծի մասին
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը կառավարության հավանությանն է ներկայացրել օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ, որով առաջարկվում է վարչական վերաքննիչ դատարանի դատավորների թիվը ավելացնել 3-ով:
Առաջարկվող փոփոխության վերաբերյալ Tert.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանն ասաց, որ երեք դատավոր՝ այսինքն մեկ կազմ է ավելացվում,որի կարիք կա, սակայն գործերի ուշ քննելու պատճառը միայն դատավորների թիվը չէ:
«Ես կարծում եմ, որ դա պահանջված է, որովհետև ակնհայտ է, որ ծանրաբեռնված է, բայց միանշանակ պնդել, որ այդ ծանրաբեռնվածությունը բացառապես դատավորների քանակի պակասով է պայամանավորված սխալ է , որովհետև եթե նրանք մի քիչ փորձեն այդ ծանրաբեռնվածության բովանդակային մասին ծանոթանան, ապա կպարզեն, որ այնտեղ ոչ կոմպետենտ դատավորների քանակն է մեծ, ոչ ճիշտ «վարչարարության» իրականացումը և այլն, դրան զուգահեռ պետք է բարելավել դատավորների որակը, կախված, թե ինչ դատավոր է, որովհետև ակնհայտորեն ունենք շատ դեպքեր, որ դատավորների անձով է պայմանավորված, որ գործերի քննությունը երկար է տևում: Ուստի սրանք իրար փոխլրացնող միջոցառումներ պետք է լինեն»,-ասաց Գյոզալյանը:
Հարցին,թե ինչ են անում կամ չեն անում դատավորները, որ գործերի քննությունը երկար է տևում, Գյոզալյանն ասաց, որ օրինակ մի գործով դատավորը նիստ է նշանակում երկու ամիսը մեկ, հանկարծ նիստի օրը պարզվում է, որ դատավորը սեմինարի է մասնակցում, կամ հիվանդացել է, կամ գտնվում է արձակուրդում:
«Սրա մասին բազմիցս խոսել ենք, որպեսզի կանոնակարգվի: Այստեղ է այդ խնդիրն առաջանում, որովհետև եթե տարեկան հերթական արձակուրդը չի կազմակերպվում այնպես, որ մարդն իմանա և այդ օրը չնշանակի նիստ, ապա սա «վարչարարության» խնդիր է»,-ասաց փաստաբանը:
Վերջինս օրինակ բերեց մեկ գործ, որը Գեղարքունիքի մարզում է: Փաստաբանի խոսքով դատավոր Ավագ Գաբրիելյանը վեց ամիս է նիստ չի նշանակում, և նրա աշխատակազմից ասում են, որ մինչև ԴԱՀԿ-ը չկատարի ապահովման միջնորդության որոշման կատարումը, նիստը չի նշանակվի.« Ասում եմ՝ այսինքն արդարադատության իրականացումը կախվածության մեջ եք դրել ԴԱՀԿ-ից ու հայցվոր կողմից: Հայցվոր կողմը կարող է այդ որոշումը չներկայացնի դատարան, կամ ԴԱՀԿ-ը դա չկատարի, ստացվում է, որ նիստ չի՞ նշանակելու: Այստեղ մենք անձի խնդիր ունենք, ոչ թե օրենքի: Դիմել եմ վարչապետին, արդարադատության խորհուրդ, և քար լռություն է: Հետևաբար, եթե խոսում են դատավորիների քանակի, ծանրաբեռնվածության մասին և այլն, ինձ մոտ ժպիտ է առաջացնում»:
Փաստաբանն ասաց, որ թերևս այդ խնդիրը կա, սակայն դատավորների հետ կապված ավելի լուրջ խնդիր կա: Նրա խոսքով՝ այլ երկներում, օրինակ Գերմանիայի դատարաններում քիչ թվով դատավորներ ավելի շատ գործեր են քննում:
Նշենք, որ նախագծում ներկայացված է նաև վիճակագրություն, թե քանի գործ է ստացվել Վարչական վերաքննիչ դատարանում և քանիսն է հասցրել ավարտին: