Շիրակում ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցության ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Անիում
Շիրակի մարզում խոշորացված երեք համայնքներից  ընտրություններին մասնակցության ամենաբարձր ցուցանիշ  արձանագրվել է Անիում:
ՀՀ Շիրակի մարզպետարանի տեղական ինքնակառավարման և հանրապետական գործադիր  մարմինների հարցերով վարչության տվյալներով՝ Մարմաշենում  ընտրելու իրավունք ունեցող  8 864  քաղաքացուց ընտրության մասնակցել է 4804-ը՝ ընտրողների 54  տոկոսը, Ախուրյանում ՝ 13 379  ընտրողից մասնակցել է 6890  ընտրող, կամ ընտրողների 51  տոկոսը, Անիում  17 214  ընտրողից մասնակցել է 9 829  ընտրող՝  57.1  տոկոս:  «Չնայած ակտիվություն կար, բայց նախորդ՝ ԱԺ  ընտրություններից ավելի պասիվ էր մասնակցությունը»,-   «Արմենպրես»-ին հաղորդեց մարզպետարանի տեղական ինքնակառավարման ևհամայնքային ծառայության հարցերի բաժնի պետ Ռուբեն Հարությունյանը՝  փաստելով, որ  մարզպետարանը ընտրությունների ընթացքում խախտումների վերաբերյալ բողոքներ չի ստացել:
Այս ընտրույթուններով 40 համայնքների միավորումով ձևավորվում է երեք համայնք: Մարմաշենում առաջադված էր համայնքի  ղեկավարի 4 թեկնածու, Անիում   ու Ախուրյանում՝ վեցական թեկնածու:
Այդ համայնքերում ընտրությունները կազմակերպվել են Շիրակի մարզի թիվ 30, 32 եւ 33 տարածքային ընտրական հանձնաժողովների կողմից: