Լիահույս եմ, որ այս տարի մեզ վերջապես կհաջողվի հաղթել Եվրոպայի առաջնությունում. Գաբրիել Սարգսյան
Հայաստանի շախմատի հավաքականը հոկտեմբերի վերջից կնախապատրաստվի Եվրոպայի թիմային առաջնությանը: Շախմատի տղամարդկանց հավաքականը վերջին անգամ Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել 1999 թվականին:  Դրանից հետո երեք անգամ դարձել է շախմատային օլիմպիադաների չեմպիոն, մեկ անգամ էլ աշխարհի թիմային առաջնության հաղթող:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հավաքականի անդամ Գաբրիել Սարգսյանը խոսեց հավաքականի հնարավորությունների, իր մարզավիճակի մասին:
-Օրեր առաջ ես վերադարձել Մեծ Բրիտանիայում անցկացվող մրցաշարից: Կիսեցիր 1-3 տեղերը: Ինչպե՞ս անցավ մրցաշարը:
-Մրցաշարը բավականին լավ անցավ և հավաքել էր ուժեղ  կազմ: Այն համարվում է մեր ժամանակների ուժեղագույն մրցաշարերից մեկը: Ես կիսեցի առաջին-երրորդ տեղերը: Իհարկե, սա մեծ հաջողություն է ինձ համար: Ես կասեմ, որ իմ կարիերայի մեծ հաջողություններից մեկն է:
-Իսկ մինչ այդ մրցաշարը Բաքվում մասնակցեցիր աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: Ինչ տվեց քեզ զուտ մարզական առումով:
-Աշխարհի գավաթի խաղարկությունն ընդհանուր առմամբ շատ բարդ մրցաշար է: Ես մինչ այս երկու անգամ էլ եմ մասնակցել, երկու անգամն էլ առաջին տուրից դուրս եմ մնացել: Այս անգամ հաջողվեց առաջին տուրում հաղթել, բայց այնտեղ բոլոր շախմատիստներն են ուժեղ: Առաջին շրջանում խաղում էի իմ ուժերին համապատասխան շախմատիստի հետ, իսկ երկրորդում արդեն բավականին ուժեղ Լագրավի հետ: Նա Լևոն Արոնյանի մակարդակի շախմատիստ է: Եթե ինձ հաջողվեր նրան հաղթել, ապա հանրության համար իսկապես անակնկալ կլիներ:
-Նոյեմբերին հավաքականը կմասնակցի շախմատի Եվրոպայի թիմային առաջնությանըՄենք 1999 թվականից ի վեր չեմպիոն չենք դարձելԻնչո՞ւ չիստացվում:
-Եթե անկեղծ լինենք, շատ բարդ է հստակ պատասխան տալ: Եվրոպայի առաջնությունում մենք կարողանում ենք հաջող ելույթներ ունենալ: Մեզ հաջողվել է 3 անգամ 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցնել: Այնպես չի եղել, որ ձախողել ենք առաջնությունը, ոչ: Այս անգամ հավաքականը պետք է պայքարի առաջին տեղի համար Եվրոպայի առաջնությունում: Թեպետ սպորտում չեն ասում բախտ, բայց ինչ-որ տեղ նաև բախտներս չի բերել այդ առաջնություններում:  Լիահույս եմ, որ այս տարի մեջ վերջապես կհաջողվի հաղթել Եվրոպայի առաջնությունում;
-Ովքե՞ր են Եվրոպայի այս առաջնության ֆավորիտները:
-Եթե հաշվի առնենք, որ չկան ԱՄՆ-ն և Չինաստանը, ապա գրեթե նույն թիմերը՝ Ռուսաստան, Ադրբեջան: Բավականին ուժեղ թիմ է հավաքել Անգլիան, թեպետ անհատական պայքարում անգլիացիներն այդքան էլ ուժեղ չեն, բայց թիմով հաջող են հանդես գալիս:
-Մեր հավաքականը հանդես է գալու այն նո՞ւյն կազմովորով մասնակցեց Ծաղկաձորում անցկացված աշխարհի թիմային առաջնությանը:
-Նույն թիմով ենք, բայց Վլադիմիր Հակոբյանի փոխարեն հանդես կգա Հայաստանի այս տարվա չեմպիոն Կարեն Գրիգորյանը: