Միշել Օբաման ժամանել է Մեծ Բրիտանիա, հանդիպել արքայազն Հարիի և աշակերտուհիների հետ (լուսանկարներ)
ԱՄՆ առաջին տիկին Միշել Օբաման դուստրերի՝ Սաշայի և Մալիայի հետ ժամանել է Մեծ Բրիտանիա, որտեղ ընդունելության է արժանացել ամենաբարձր մակարդակով։ Արքայազն Հարին հյուրերի համար թեյախմություն է կազմակերպել, ինչպես նաև իր ուրախությունը հայտնել նրանց այցի կապակցությամբ, գրում է ДНИ.ru-ն։
Միշել Օբաման Մեծ Բրիտանիայում է Let Girls Learn կանանց կրթությանն աջակցող ծրագրի շրջանակում։
Թեյախմության ընթացքում ԱՄՆ նախագահի կինն արքայազն Հարիի հետ քննարկել է ոչ միայն այդ ծրագիրը, այլ նաև այլ հարցեր, մասնավորապես՝ վետերաններին աջակցությունը։
«Արքայազն Հարիին հետաքրքիր էր իմանալ ԱՄՆ առաջին տիկնոջից Let Girls Learn նախաձեռնության մասին, որը կապված է դեռահաս աղջիկների կրթության հետ»,- ասվում է Քենսինգթոնյան պալատի Twitter-ի պաշտոնական էջում։
Թագավորական ընդունելությունից հետո Միշել Օբաման ուղևորվել է Լոնդոնի արևելքում գտնվող դպրոցներից մեկը՝ իր կրթական նախաձեռնությունը ներկայացնելու համար։
Օբաման դիմել է հավաքվածներին. «Աշխարհին պետք են շատ այսպիսի աղջիկներ, ինչպիսին դուք եք, ովքեր կմեծանան և կկարողանան գլխավորել մեր խորհրդարանը և զբաղեցնել բարձր պաշտոններ, մեր դատական նիստերն ու համալսարանները։ Մեզ պետք եք դուք»։
Առաջին տիկինը նշել է, որ կփորձի անել ամեն ինչ, որ աղջիկներն ամբողջ աշխարհում հնարավորություն ունենան իրականացնելու իրենց պոտենցիալը։
Family affair: Michelle Obama, daughters Malia (centre) and Sasha  (right) walk down the steps along with and her mother Marian Robinson (behind Michelle) as part of their global tour promoting her Let Girls Learn Initiative
US first lady Michelle Obama (front left) accompanied by her daughters, Malia and Sasha (front right) and her mother Marian Robinson (back)
Inspiring: Michelle Obama had a huge grin on her face after she met pupils at Mulberry School for Girls in Tower Hamlets
Hug: Mrs Obama embraces a schoolgirl  to the delight of her fellow students. Pupils screamed and applauded as she arrived at the school
Taking to the stage: Michelle Obama spoke to pupils at the school in an attempt to inspire them to learn and encourage education
Eclipsing the panel: Michelle Obama put on a confident display sat between the UK Department of International Development's Justine Greening (left) and returned Peace Corps Volunteer Bina Contreras (right) during a 'Let Girls Learn' meeting at the Mulberry School for Girls
Mrs Obama smiles as she stands between one of the teachers and a pupil at the girls school
One of the students performed an interpretive dance for Michelle Obama. She said she was touched by the warm welcome she received
Mrs Obama urged world leaders to 'throw the school gates open to girls everywhere' and spoke about the heartbreaking injustice to have 62 million girls out of school