Խնկոյանում տոնածառի համար գումար չունեն, Ամանորի սեղան պարտքով էլ լինի կդնեն
Դեկտեմբերի 23–ին, կեսօրից հետո, Գեղարքունիքի մարզի Ծաղկունք համայնքում տոնական լույսերը կվառվեն՝ ազդարարելով 2018 թվականի գալուստը:
Ամանորի եղևնի չեն տեղադրի, բայց զարդարանքներ լինելու են: Համայնքի կենտրոնական մուտքն արդեն տոնական տեսք է ստացել:
«Սիրուն ձևով զարդարել ենք, գյուղի մի ծայրից մյուսը բոլոր տեղերում լույսեր են տեղադրվելու, մի մասի աշխատանքներն արդեն ավարտել ենք»,– «Փաստ»–ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ծաղկունքի ղեկավար Պետիկ Աղաջանյանը:
Նախորդ տարի դպրոցականները համայնքապետարանի կողմից նվերներ են ստացել: Այս տարի Աղաջանյանը դեռ ոչինչ չի որոշել: Նվերների հարցը ավագանու նիստում կքննարկեն:
Տներում էլ տոնական սեղանները ճոխ կլինեն՝ վստահեցրեց համայնքապետը: Նրա խոսքով՝ ծաղկունքցին անգամ պարտքով, բայց ամանորի սեղան կդնի: Այստեղ մարդիկ գյուղատնտեսությամբ են զբաղվում: Զարգացած է անասնապահությունը:
«Մեր ժողովուրդն ինչքան էլ աղքատ լինի, ցույց չի տալիս: Ձգտում են ամեն ինչի հասնել ու հասնում են: Ես գյուղապետ եմ, բայց գյուղում ինձանից լավ սեղաններ դնողներ կան»,– փոխանցեց Պետիկ Աղաջանյանը:
Միևնույն ժամանակ, նա համագյուղացիներին ու հասարակությանը խորհուրդ է տալիս մեկ–երկու օրվա համար շռայլություններ չանել:
«Ժողովուրդն անկուշտի նման ամեն ինչ ուզում է բերի տունը լցնի, բայց էլ չեն ասում մի թեթև բան անեն, էդ տոնն էլ 2 օր է տևում: Պետք է սահմանափակում լինի, այսպես չի կարող շարունակվել»,– ասաց համայնքապետը:
Նա գտնում է, որ հանրապետությունում բոլորի սեղանները պետք է միատեսակ լինի՝ առանց ճոխ կերակրատեսակների:
Լոռու մարզի Խնկոյան համայնքում տոնածառ չեն դնի, գումար չունեն՝ ասաց համայնքապետ Վարուժան Համբարձումյանը: Դեկտեմբերի 27–ին դպրոցում ամանորի հանդես է լինելու: Համայնքն այդ օրը դպրոցում կհավաքվի: Երեխաներին նվերներ բաժանելու հարցը համայնքապետարանն իր վրա է վերցրել: Համբարձումյանը բյուջեից 30000 դրամ է հատկացրել: 10000–ական դրամներ էլ գյուղի մի քանի սոցիալապես անապահով ընտանիքներ կստանան:
Խնկոյանում էլ մարդիկ ամեն ինչ կանեն տարեմուտը լիարժեք դիմավորելու համար: Այս օրերին այստեղ արդեն եռուզեռ է: Գյուղացիներն անասուններն են վաճառում: Մսագործը կիլոգրամը 2500 դրամով նրանից տավարի միս է գնում:
Շիրակի մարզի Լուսակերտ համայնքում տարին հաջողություններով չեն եզրափակում: Նրանց ապրուստի միջոցը գյուղատնտեսությունն ու արտագնա աշխատանքն է: 2017 թվականին նրանց բախտը չի բերել ո՛չ մեկի, ո՛չ մյուսի հարցում:
Եղանակային պայմանների պատճառով կարտոֆիլի բերքը տուժել է: Ստացած բերքն արդեն վաճառել են:
«Երաշտ էր, վատ բերք ստացանք, ով ինչ ուներ՝ կիլոգրամը 80–100 դրամով վաճառել, վերջացրել է»,– հայտնեց համայնքի ղեկավար Սամվել Բալաբեկյանը:
Խոպանչիներն էլ դատարկաձեռն են վերադարձել: Գործատուն նրանց չի վճարել՝ գյուղ են եկել աշխատավարձը հետո ստանալու հույսով:
«Դե ամեն մարդ մի կերպ իրա գլխի ճարը կտեսնի»,– ասաց մեր զրուցակիցը:
Համայնքային կենտրոնն արդեն ողողված է զարդարանքով: 100000 դրամով համայնքապետարանը այստեղ տոնածառ է տեղադրել և տարածքը տոնական տեսքի բերել: Բալաբեկյանը հավաստիացրեց, որ անապահովներին, Արցախյան ազատամարտի հերոսների, հաշմանդամների ընտանիքներին և թոշակառուներին չի անտեսի՝ գումար կտա, որի չափն ավագանու նիստում կորոշեն:
«Բյուջեն 6 միլիոն է: Փորձում ենք ֆինանսները ճիշտ օգտագործել»,– եզրափակեց նա: