Սպառողն ավելի զգոն է, նրան մոլորեցնելը «չի անցնում»
«Փաստ» օրաթերթն անդրադառնում է Ամանորի զեղչային քաղաքականության դրական առաջընթացին
Ինչպես ամբողջ աշխարհում, Հայաստանում գործող առևտրի կենտրոններում, տարբեր խանութներում Ամանորին ընդառաջ հայտարարվում են զեղչերի մասին: Շատ հաճախ զեղչերը չեն համապատասխանում իրականությանը, կամ սպառողն իրեն ուղղակի խափված է զգում: Մոտենում է, օրինակ, 50%–ով զեղչված հագուստներին ու պարզում, որ իրականում զեղչը տարածվում է միայն մի քանի ապրանքների վրա: Երբեմն էլ 50%–ի կողքին մանր տառերով նշված է լինում «սկսած» բառը, բայց սա, իհարկե, լավագույն դեպքում:
«Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Կարեն Չիլինգարյանը նշված դեպքերը սպառողին մոլորեցնելու փորձ է համարում: ՀԿ նախագահի խոսքով, մեր երկրում զեղչային համակարգը տարիներ շարունակ ձևական բնույթ է կրել:
«Գրեթե բոլոր խանութներում «մեծ» զեղչերի մասին հայտարարություններ էին տարածում, բայց հետո բացահայտվում էր, որ այդ ապրանքները մի քանի օր առաջ առանց ակցիայի նույն գնին են եղել: Այսինքն՝ ապրանքի գինը արհեստականորեն բարձրացրել են, հետո նորից իջեցրել նախկին արժեքին ու ցույց տվել, թե իբր զեղչ են արել: Սպառողը այդպիսի հայտարարությունների զոհն էր դառնում: Սկսում էր մեկի տեղը մի քանի ապրանք գնել, ուրախանալ, որ զեղչով ապրանք է գնել»,–«Փաստ»–ի հետ զրույցում ասաց Կ. Չիլինգարյանը:
ՀԿ նախագահը նկատում է՝ զեղչը պետք է ճշգրիտ և ստույգ լինի սպառողի համար:
«Նրան պետք է հստակ հասանելի լինի, թե որ ապրանքի համար որքան զեղչ է սահմանված: Միաժամանակ պետք է ասեմ, որ որոշ խանութներ քննադատություններից հետո սկսեցին հայտարարություններում ավելացնել «զեղչը միայն նշված ապրանքատեսականու համար է» արտահայտությունը: Երբ զեղչային քաղաքականության այսօրվա իրավիճակը համեմատում ենք նախորդ տարիների հետ, տեսնում ենք, որ այսօր տնտեսվարողն այն ավելի քաղաքակիրթ ձևով է իրականացնում: Նրանք էլ են հասկացել, որ սպառողին մոլորեցնելը և խափելն այլևս «չի անցնում»: Ի դեպ՝ այդ առումով սպառողն էլ ավելի կրթված և զգոն է դարձել: Բայց հինգ կամ տասը տարի առաջ այլ իրավիճակ էր: Սպառողը մտնում էր խանութ, վերցնում իր հավանած ապրանքը, սնունդը և դուրս գալիս: Հիմա մեծամասնությունն ուսումնասիրում է մակնշումը, որակը և նոր է գնում»,–ասաց Կ. Չիլինգարյանը:
Մեր զրուցակիցը շեշտեց, որ սննդամթերքի ոլորտում ևս որոշակի զեղչային քաղաքականություն է գործում:
«Իհարկե, կան դեպքեր, երբ իրականում զեղչ է արվել, բայց այստեղ հիմնականում մի բացասական երևույթի ենք բախվում: Շատ հաճախ տնտեսվարողը սպառողին մոլորեցնելու, ինչ–որ ձևով նրան գրավելու նպատակ է հետապնդում: Այստեղ ևս ապրանքների վրա գինը արհեստականորեն բարձրացնում են, հետո իջեցնում իր սովորական գնին ու այդ «փոփոխությունը» որպես զեղչ են ներկայացնում: Այլ հարց է, որ սպառողը ծանոթ է լինում տվյալ խանութում վաճառվող ապրանքի իրական գնին, իսկ անտեղյակ լինելու դեպքում դժվար է նման խնդիրները բացահայտել կամ ծուղակը չընկնել»,–ասաց մեր զրուցակիցը:
Հարցին, թե ակցիայով վաճառվող սնունդը որակային առումով կարո՞ղ է կասկած հարուցել, ՀԿ նախագահը պատասխանեց.
«Կան սուպերմարկետներ, որոնք ապրանքի օգտագործման ժամկետը մոտենալուն պես, գներն իջեցնում են: Այս քաղաքականությունը կա և դա ողջունելի է: Սա, իհարկե, այն դեպքում, եթե ապրանքների պիտանելիության մակնշումները կեղծված չեն:
Ես ինքս մեծ ուշադրություն եմ դարձնում այդ ակցիաներին: Մանրակրկիտ ուսումնասիրում եմ մակնշումները, որ հանկարծ կեղծված չլինեն: Վերջին ժամանակահատվածում կեղծիքներ չեմ գրանցել»,–ընդգծեց Կ. Վերջինիս կարծիքով, թեև նշված ոլորտում խնդիրներ կան, այնուամենայնիվ, տարիների ընթացքում դրանք ըստ էության կլուծվեն.
«Զեղչային քաղաքականության մեջ դրական առաջընթաց կա, ինչը ողջունելի է: Հուսանք, որ առաջիկա տարիների ընթացքում մեզ մոտ առևտուրն ավելի քաղաքակիրթ ձևով կիրականացվի և սպառողը արդեն ավելի քիչ խնդիրներ կունենա»:
Կարեն Չիլինգարյանը շեշտեց, որ քաղաքացիների բողոքներն այդ առումով ևս նվազել են. «Նախորդ տարիներին սպառողները պարբերաբար զանգահարում էին մեր կազմակերպություն ու բողոքում: Բայց հիմա, արդեն մեկ տարվա կտրվածքով կարող եմ ասել, որ զեղչային քաղաքականության վերաբերյալ բողոքներ չենք ստացել»: